Блідо-блакитне око / The Pale Blue Eye

Дата публікації: 2023-11-04 12:00

Рік: 2022
Режисер: Скотт Купер,
Актори: Гаррі Лоуті, Гаррі Меллінґ, Джилліан Андерсон, Крістіан Бейл, Люсі Бойнтон, Роберт Дюваль, Саймон Макберні, Тімоті Сполл, Тобі Джонс, Фред Хехінгер, Шарлотта Генсбур,
Тривалість: 2 год. 8 хв.
Кошторис: $ 72 000 000
Касові збори: - (стрімінґ Нетфлікс)
Рейтинг IMDB: 6,6 / 10

Фільм “Блідо-блакитне око” трилер Нетфлікс знятий за однойменною книгою Луїса Баярда 2003-го року. Головні ролі в ньому виконують володар Оскару Крістіан Бейл та Гаррі Меллінґ, якому Оскара безсумнівно дадуть в майбутньому. Попри величезні гроші вкладені в продукцію його рейтинг на IMDB всього 6,6 балів, але мені здається, що “Блідо-блакитне око” заслуговує на краще.

За сюжетом у 1830-му році детектива на пенсії Август Ландор залучають до розслідування вбивства кадета у військовій академії в штаті Нью-Йорк. Йому допомагає молодий кадет цієї ж академії Едґар Алан По, який ще не став знаменитим письменником, але вже пише чудові вірші і розмовляє з померлою матір’ю. Вийняте з грудей першого померлого серце наштовхує на думку, що це не звичайне вбивство, а якийсь таємничий ритуал.

Фільм мені дуже сподобався усім окрім гнітючого болісного посмаку, який не кожен захоче відчути. Вражає акторський склад, в якому на першому плані виступає пара Крістіан Бейл – Гаррі Меллінґ, а підігрують їм Тобі Джонс, Джилліан Андерсон, Тімоті Сполл і навіть сам Роберт Дюваль. Якість режисури, операторської праці, музичного супроводу – все на вищому рівні, дивитися приємно навіть не вникаючи в сюжет. Присутність Едґара Алана По серед персонажів і його захоплення темою смерті є цікавою сама собою і полегшує розуміння подій. Нарешті, в центрі сюжету – цікава детективна історія, не дуже заплутана, але з інтригуючими поворотами. Єдине, що тут може відлякувати глядача – це майстерно створений безпросвітний морок.

Читати:  Чоловік на ім'я Отто / A Man Called Otto

Якщо в фільмі є Крістіан Бейл, то більшість уваги, зазвичай, по праву достається йому, адже актор він чудовий до того ж оскароносний. Тут же я не побачив якось видатної акторської гри від вусато-бородатого Бейла, міміку якого доводиться додумувати на підставі інших фільмів, а оскільки я нещодавно подивився “Амстердам” і передивився “Гру на пониження”, тому з цим проблем не було. Натомість знову був вражений надзвичайно зрілою грою Гаррі Меллінґа, який зіграв молодого Едґара Алана По. Його гра була такою щирою і натхненною, що якби я побачив цей фільм не зараз, а 30 років тому, то на сьогодні, мабуть, знав би всього По на пам’ять. До речі, раніше Гаррі Меллінґ вже дивував мене своєю майстерністю і стрункістю в “Ферзевому гамбіті”, але тут був зовсім новий рівень. Здається, він єдиний з акторського складу Гаррі Поттера, хто досяг такого рівня акторської майстерності. Хто б міг подумати, що огидний товстун Дадлі Дурслі перетвориться на чудового драматичного актора, який має всі шанси стати однією з найяскравіших зірок свого покоління.

Серед акторів другого плану приємно було побачити Тобі Джонса у ролі доктора Маркіза. Його персонаж дуже розумний, трагікомічний та знаходиться під впливом більш харизматичних постатей. Практично такий же типаж Тобі Джонс зіграв в цьогорічному “Індіана Джонс і реліквія долі“. Зірка “Ікс Файлів” Джилліан Андерсон не мала багато екранного часу, але встигла запам’ятатися, особливо своєю неповторною вимовою, якою треба насолоджуватися в оригінальній озвучці. Нарешті, легендарний Роберт Дюваль в свої 92 роки демонструє чудову форму і знову навертає спогади про “Хрещеного батька”.

“Блідо-блакитне око” затягує своє атмосферою – холодна американська зима початку 19-го століття, мальовнича і моторошна. З бюджетом в 72 мільйони доларів автори фільму зробили дуже якісну картинку з цікавими ракурсами, майстерним освітленням, якісним саундтреком. З одного боку, фільм виглядає як казка, з іншого, розумієш, що побутові деталі цілком справжні і це непокоїть. Наприклад, як в ті часи люди могли бачити що-небудь вночі в лісі, коли єдине джерело світла це ліхтар в руці? Пару метрів перед тобою він освітлює, а вбивцю, що стоїть у тебе за спиною вже ні. Або масляна лампа з великим неприкритим полум’яним язиком – коли Лендор блукав будинком, придивляючись до деталей, це полум’я в один момент могло зчинити пожежу, і більше дивуєшся, що цього не сталося. Такі дрібниці немов підкреслюють, що небезпека тут криється буквально в усьому.

Читати:  Сайнфелд / Seinfeld

Хоча “Блідо-блакитне око” має посередні рейтинги, цей готичний детектив явно недооцінений. Передусім, його варто подивитися заради Едґара Алана По у блискучому виконанні Гаррі Меллінґа. Якщо після цього вам не захочеться більше дізнатися про життя класика американської літератури, то я навіть не знаю. Меллінґ та Крістіан Бейл вони створили чудовий акторський дует в цій чарівній і моторошній казці про життя і смерть, яку я рекомендую всім любителям детективних історій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *