Серіал “1670”

Дата публікації: 2023-12-23 01:00

Рік: 2023
Режисер: Кордіан Конджєла, Мачєй Бухвальд,
Актори: Анджей Клак, Бартломєй Топа, Добромір Димецкі, Катажина Герман, Кірил Пєтручук, Мартина Бичковска, Міхал Шікорскі,
Тривалість: 4 год. (8 епізодів по 30 хв.)
Кошторис: -
Касові збори: -
Рейтинг IMDB: 8,0 / 10

“1670” – польський комедійно-сатиричний серіал в стилі мок’юментарі про життя польського шляхтича в 1670 році. Режисерами серіалу стали Мачєй Бухвальд та Кордіан Конджєла. В головних ролях виступили Бартломєй Топа, Катажина Герман, Мартина Бичковска, Міхал Шікорскі та Кірил Пєтручук. Прем’єра на Нетфліксі відбулася 13 грудня 2023 року. Серіал можна подивитися українською мовою.

Про що серіал?

Сюжет серіалу “1670” розповідає про родину польського шляхтича Яна Павла Адамчевского, який мріє стати найвидатнішим Яном Павлом в польській історії. Але на його шляху до слави постійно виникають складні перепони: то донька почне боротись проти змін клімату, то син закохається в музику, то сусід збере значно більший врожай, а то власна тупість та самозакоханість змусять Яна Павла прийняти чергове ідіотське рішення.

Окрім того, в серіалі присутні кілька інших сюжетних ліній. Передусім, це історія кохання доньки Яна Павла шляхтички Анєлькі та хлопа Мачєя, який щойно прибув до фольварку Яна Павла з Литви за обміном. Ще нам розповідають про релігійні пригоди молодшого сина Якуба, що майже привели його до другого пришестя Христа, а також про сердечні страждання дружини Зофії, такі нетипові для середньовіччя, але цілком відповідні епосі бароко.

Як це зроблено?

Серіал “1670” в сатиричній формі обігрує різноманітні традиції та упередження, притаманні польському суспільству. Тут ви знайдете відсилання до відомих крилатих фраз та прислів’їв, таких як “шляхта не працює”, “Польща для поляків”, “гра відкриття, гра за все, гра за честь”, “Бог, честь, Вітчизна” та багато інших.

Читати:  Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке

Зйомки відбувалися в народному музеї просто неба в Кольбушовій, що забезпечило натуральне зображення польського села, а до того ж в серіалі дуже класні костюми, декорації і всі візуальні елементи. Справді, є враження, що автори серіалу спробували максимально точно передати атмосферу тих часів.

Що вийшло добре, а що не дуже?

Головною цінністю серіалу “1670” є його гумор та сатира не тільки на дрібну шляхту 17-го століття, а й на сприйняття нинішніми поляками сучасних викликів. Автори в абсурдній манері переносять ідеї 21-го століття в давню бувальщину, так що прогресивна Анєлька бореться проти змін клімати та організовує марші рівності, ультраправий вуй Анджей заявляє, що “Польща для поляків! … і для литвинів … але окремо”, дружина Яна Павла закохується в іншу жінку, а корчмар єврей Єврей, бідкається, що інші євреї не запрошують його взяти участь в жодній єврейській змові. Навіть основна претензія головного героя стати найвидатнішим Яном Павлом в польській історії є дуже дотепною сатирою, якщо враховувати ту чималу кількість пам’ятників Папі Римському Яну Павлу Другому, якими зараз вкрита територія Польщі.

Через висміювання величезної кількості польських штампів серіал можна використовувати, як підручник з основ сучасної польської культури. До того ж частина з них або безпосередньо присутні в українській культурі або мають свої відповідники, а отже в цьому серіалі ми теж можемо посміятися з самих себе. Не кажучи вже про те, що в ті часи більшість українських земель належала до Речі Посполитої та керувалася подібними до Яна Павла шляхтичами, а отже події в серіалі мають безпосередній стосунок до українців.

Стиль зйомок в стилі мок’юментарі, коли герої час від часу звертаються безпосередньо до глядача, дуже добре підійшов для такої сатири. Так само як в “Офісі” персонажі час від часу коментують події, коли не вдається обіграти жарт безпосередньо в сцені, або просто для досягнення комічного ефекту. Враховуючи, що події в серіалі відбуваються понад 350 років тому, такий підхід практично знищив часову стіну між героями і глядачем та зробив всіх персонажів незвично близькими та знайомими.

Читати:  Довбуш

Не зовсім сподобалося надмірне спрощення деяких сцен та шаблонність дій. Наприклад, трохи дратує, коли кульмінація жарту досягається всього в пару речень. В такі моменти складається враження, що замість органічно вписати прикольний жарт в загальну канву, автори натужно вигадають діалог, щоб потом і кров’ю створений жарт не пропав даремно. Або, коли герої замість, щоб розмовляти як нормальні люди, перекидаються заготовленими фразами і створюють абсолютно неприродне напруження на рівному місці. Врешті-решт, “1670” – не стендап, а художній серіал, можна було б і допрацювати такі моменти. Але в серіалі стільки всього хорошого, що я згоден не цей недолік закрити очі та мовчки отримувати задоволення.

Чи варто дивитись “1670”?

Так! І не просто варто, а обов’язково треба дивитись. По-перше, він дуже якісно зроблений і неймовірно смішний. По-друге, українці з нього дуже багато можуть дізнатися про поляків. А по-третє, в серіалі ми можемо впізнати і самих себе з нашими забобонами. Перший сезон серіалу “1670” вийшов просто фантастичним як для польського кінематографа, і це дає надії на продовження пригод Яна Павла Адамчевского в другому сезоні.

P.S. Для зацікавлених я зробив окремий допис з найкращими цитатами серіалу: Топ-10 цитат з серіалу “1670” з поясненнями

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *