Довбуш

Дата публікації: 2023-11-15 12:00

Рік: 2023
Жанри: історичне, пригоди,
Режисер: Олесь Санін,
Актори: Аґата Бузек, Володимир Бєляєв, Дарія Плахтій, Дмитро Вівчарюк, Лузер Тверскі, Матеуш Косьцюкевич, Олег Драч, Олег Шульга, Олександр Мавріц, Олексій Гнатковський, Павло Жирун, Петро Жирун, Роман Ясіновський, Ростислав Держипільський, Сергій Стрельников,
Країна: Україна,
Тривалість: 2 год.
Кошторис: ₴ 120 000 000
Касові збори: ₴ 66 360 000 (листопад 2023)
Рейтинг IMDB: 8,0 / 10

“Довбуш” – український історичний художній фільм 2023-го року. Режисером фільму є Олесь Санін, а в головних ролях виступили Сергій Стрельников, Олексій Гнатковський, Дарія Плахтій, Аґата Бузек та Матеуш Косьцюкевич. Знімання фільму розпочалося у 2018-му році, а бюджет склав нечувані для українського кіно 120 мільйонів гривень. Фільм з’явився в кінотеатрах 24-го серпня, на День Незалежності, і на середину листопаду приніс 66 мільйонів гривень касових зборів.

“Довбуш” оповідає про життя найвідомішого з карпатських опришків Олекси Довбуша. Події фільму починаються з захоплення російської фортеці польським військом в 1733-му році, ключову роль в якому зіграв Олекса Довбуш. Але нагороду він отримав відповідну до свого хлопського статусу і з відчаю приєднався до банди опришків, якою керував його брат Іван. Одночасно з цим польська велика княгиня Яблуновська намагається приборкати неслухняних гуцулів, щоб заручитися підтримкою російської корони для власної вигоди.

Як практично будь-яке українське кіно “Довбуш” складно аналізувати. З одного боку, для нашого кінематографа це видатна подія, сам фільм має багато привабливих рис, а головна тема фільму збройної боротьби з несправедливістю якнайкраще резонує з нинішніми подіями. З іншого, якби не ця відверта українськість, то навряд чи в Україні “Довбуш” викликав би подібний ажіотаж. Фільму бракує сюжетної цілісності. Дуже часто незрозуміло що відбувається на екрані й чому, та який зв’язок це має з попередніми подіями. Сумно, що дуже класні елементи так і не склалися в захопливий фільм.

Читати:  В'язниця 77 / Modelo 77

Фільм варто подивитися заради кількох моментів: 1) костюми і декорації вражають і дають чудове уявлення про життя гуцулів початку 18-го століття; 2) цікаво прислухатися до нелітературної мови персонажів та зауважувати її нюанси, не знаю наскільки вона близька до реальної гуцульської говірки, але шарм автентичності вона з собою несе; 3) художнє зображення відомої народної легенди – не всі покоління українців вивчали її в школі і розуміють, хто такі опришки; 4) разючі екшн-сцени, які порівнюють з працями Гая Річі; 4) знімання на природі та карпатські краєвиди, на які завжди приємно дивитися.

З цікавих моментів, які, проте, не роблять різниці, відзначу участь кількох польських акторів на чолі з Аґатою Бузек, яку я раніше бачив в чудовій екранізації “Помсти” Александра Фредри режисера Анджея Вайди 2002-го року. З відомих акторів ще можна побачити Єжи Шейбала в ролі гетьмана Потоцького та Матеуша Косьцюкевича в ролі полковника Пшелуського. Всі вони говорять польською мовою з дубляжем українською, який краще було б замінити субтитрами для більшого ефекту. Дуже цікавою є гра американського актора Лузера Тверського, який зіграв засновника хасидського руху Баала Шем Това (Бешта), але, на жаль, йому відвели дуже мало екранного часу. Нарешті, дуже непогана гра українських акторів, незвично зріла за нашими мірками.

Видно, що фільм дуже ретельно будували, продумуючи всі можливі деталі. Попри це, здається, це той приклад, коли за деревами згубили ліс. Кожен окремий елемент ніби виконаний якісно, але все разом не чіпляє. Якщо наперед знати історію і сприймати “Довбуш” як ілюстрацію до неї, то враження буде кращим, там насправді є на що подивитися. До того ж фільм не намагається виїхати на шаблонних рішеннях, як це робив “Захар Беркут“, і це прям здорово. Та все ж сумно від того, що витративши 120 мільйонів на костюми-декорації-екшн, автори не зробили більш цілісний та захопливий сценарій. Навіть “Захар Беркут” в цьому плані випереджає “Довбуша”. А от якби взяти все найкраще від “Довбуша” та додати сюжетну якість “Люксембург, Люксембург“, то міг вийти справжній шедевр.

Читати:  Паперовий будинок: Берлін / Money Heist: Berlin

В будь-якому разі я раджу подивитися “Довбуша” заради дивовижної картинки, яка дуже ефектно зображує важке гуцульське життя в мальовничих Карпатах. Навіть, якщо фільм вам не дуже сподобається, то ви з насолодою будете згадувати окремі його моменти. А, можливо, я нічого не розумію, і “Довбуш” насправді є найкращим сучасним українським фільмом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *