Звичайне Різдво / Christmas As Usual

Дата публікації: 2023-12-14 05:00

Рік: 2023
Режисер: Петтер Голмсен,
Актори: Велсемой Моркрід, Ерік Фоллестад, Іда Урсін-Голм, Канан Ґілл, Маріт Андреассен, Матільде Говдеґард, Медс Сьюґард Петтерсен,
Тривалість: 1 год. 28 хв.
Кошторис: -
Касові збори: -
Рейтинг IMDB: 5,4 / 10

“Звичайне Різдво” – норвезький різдвяний фільм режисера Петтера Голмсена. В головних ролях зіграли Іда Урсін-Голм, Канан Ґілл та Маріт Андреассен. Прем’єра фільму відбулася 6 грудня 2023 року на Нетфлікс.


Норвежка Теа та індус Джашан живуть в Америці та прямо напередодні Різдва заручаються. В піднесеному настрої пара відправляється до Норвегії, щоб відсвяткувати Різдво з родиною Теі та оголосити про важливі зміни в її житті. Але Джашан виглядає надто екзотично для засніженої Норвегії і не дуже подобається родині Теі як майбутній родич, тим більше, що поруч вештається її колишній бойфренд, типовий норвежець з бородою і снігоходом.

Тим не менш всі якось намагаються пристосуватись один до одного. Особливо старається Джашан, коштуючи всіх власноруч приготовленими індійськими стравами, купаючись в прорубі та катаючись на лижах. Але алергія Джашана на Норвегію та Норвегії на Джашана все-таки дається взнаки, суттєво змінюючи плани наречених.


“Звичайне Різдво” заявлена як романтична комедія, але мені здається, що це не зовсім вірно. Фільм не намагається розсмішити глядачів і романтики в ньому не дуже багато. Основний наголос тут зроблено на протистоянні культур. Формально за сюжетом в боротьбі зійшлися норвезька та індійська культури, але Джашан і Теа вже давно живуть в Америці і уособлюють собою багатокультурність, якій протистоять окремо взяті норвезькі традиції. Через це “Звичайне Різдво” більше підходить під ґатунок “знайомство з батьками” та містить значно більше драматичних елементів, ніж комедійних.

Читати:  Як вони біжать / See how they run

Хоча в фільмі в дрібних деталях показують життя-буття норвежців, мені було дуже легко на їхньому місці уявити українців. Емоції кожного персонажа та всі ці дрібні напруження передані настільки вірогідно і знайомо, що норвезький антураж набуває виключно декоративного значення, а насправді там живуть точно такі ж люди, як ми.

У фільмі немає однозначно позитивних та негативних персонажів, так що важко вибрати чийсь бік. Кожен персонаж поводиться в міру свого розуміння ситуації та звичок, ніхто не бажає поганого іншим, але все одно все іде шкереберть через несуттєві, на перший погляд, дрібниці. В цьому плані фільм дуже сильно порадував, бо поведінка всіх персонажів виглядала дуже реалістичною, а це дуже нетипово для різдвяних фільмів.

Щодо власне виконання фільму, то тут немає до чого причепитися. Це не високобюджетний блокбастер, в ньому немає вражаючих декорацій, комп’ютерної графіки та голлівудських зірок. На норвезькі засніжені краєвиди та чудові народні костюми і без всього цього приємно дивитися, а чудова акторська гра змушує забути, що дивишся на абсолютно незнайомі обличчя.

“Звичайне Різдво” – дуже непоганий фільм з різдвяним антуражем, але зовсім не різдвяним настроєм. Це точно ніяка не романтична комедія, а набагато глибший фільм. Хоча все закінчується добре, як повинно бути в формально різдвяному фільмі, посмак залишається доволі таки гіркий, тому що він нагадує наскільки сильно всі ми продовжуємо сидіти в полоні традицій. Відносно старих традицій цілого народу і відносно нових традицій окремої родини. І що сліпе слідування цим традиціям може зруйнувати будь-яку добру річ, яка опиняється у них на шляху.

Я, безумовно, рекомендую подивитись “Звичайне Різдво”, але приготуйтесь не тільки до доброї розваги, але й до сумних думок після перегляду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *