Дата публікації: 2023-12-09 03:49
Рік: 2023
Жанри: драма, трилер,
Режисер: Сем Есмейл,
Актори: Джулія Робертс, Ітан Гоук, Кевін Бейкон, Магершала Алі, Миха'ла Геррольд,
Країна: США,
Тривалість: 2 год. 18 хв.
Кошторис: $ 70 000 000
Касові збори: -
Рейтинг IMDB: 6,8 / 10
В цьому огляді практично немає спойлерів, але якщо вам цікаво дізнатись про кінцівку фільму, то про неї я детально написав в дописі “Про що фільм “Ілюзія безпеки” та що означає його кінцівка“.
Якщо ж вас цікавить чи вплинула на фінальний результат різниця між фільмом та книгою, то вам сюди: Книга “Ілюзія безпеки” краща за фільм?
“Ілюзія безпеки” або “Залиш світ позаду” – американський психологічний трилер режисера Сема Есмейла (“Містер Робот”). Фільм є екранізацією однойменного роману Румаана Алама, який в 2020 році був висунутий на Національну Книжкову Премію США. В головних ролях зіграли Джулія Робертс, Ітан Гоук, Магершала Алі, Миха’ла Геррольд та Кевін Бейкон. Фільм був представлений широкому загалу 8 грудня на платформі Нетфлікс.
Сюжет оповідає про нью-йоркську родину, яка на вихідні вибралася “далеко від цивілізації”, щоб мама Аманда (Джулія Робертс) змогла перезавантажити свій мозок, втомлений працею та ненавистю до людей. Татусь Клей (Ітан Гоук) швиденько підкорився забаганці дружини, а дітям було абсолютно все одно в якій частині Америки втикати в свої гаджети. Головне, щоб був інтернет і серіал “Друзі”. А з цим якраз і виникли проблеми. З інтернетом, з телебаченням, з мобільним та супутниковим зв’язком. До того ж прямо на пляж винесло здоровенний нафтовий танкер, а до будинку вночі приперлися люди, які назвалися його хазяями — тато Джордж Вашингтон (Магершала Алі) та його емансипована донька Рут (Миха’ла Геррольд). В наступні дні ситуація буде нагнітатися з кожною хвилиною, мешканці будинку самовіддано намагатимуться зрозуміти, що відбувається, а в перервах вести драматичні бесіди, пити вино та танцювати. А глядачі будуть чекати відповіді на головне питання “Ілюзії безпеки” – чи вдасться дівчині Роуз подивитися останню серію “Друзів”?
Я вже втомився розчаровуватись в Нетфліксовських блокбастерах. Тільки за останній час я незворотно змарнував час на “Плазунів“, “Вбивцю” та “Родинний обмін“. Цього разу було краще, місцями навіть значно краще, але підсумок такий самий: відомі актори, великі гроші, багато пафосу і великий сюжетний пшик.
“Ілюзія безпеки” на самому початку виносить нібито головну тему фільму — Аманда ненавидить людей, принаймні саме це твердження було дуже сильно підкреслено на початку. Ок, непогана багатообіцяльна зав’язка, яка використовується в багатьох сценах по ходу фільму і чомусь нічим не закінчується. Аманда припинила ненавидіти людей? Аманда залишилась при своїх переконаннях? Комусь із глядачів було на це не байдуже під кінець фільму? Навіщо автори витягли цю деталь на початку, якщо вона не мала жодного значення для головної сюжетної інтриги і не є головною темою? Добре, нехай це буде побічна тема, а головна тема все розставить по місцях.
Яка ж тут головна тема? “Залиш світ позаду” – говорять автори. Тобто, мається на увазі, що бажання вирватись з багатомільйонного міста обернулось злим жартом проти головних героїв? Так вони при перших ознаках непорядку якраз і намагалися повернутися до міста. Жодних каяттів на тему “як ми були неправі” я не помітив. Головні герої були безперебійно зайняті вирішенням стосунків та побутових питань. До того ж робили вони це дуже повільно. Значно повільніше, ніж перебігала решта подій. Глядачам вже давно було зрозуміло, що відбувається щось дуууууже серйозне, а персонажі продовжували поводитись так, ніби перейматись насправді нема чого і все якось владнається само собою.
Весь час глядачів намагалися залякати серйозною музикою, напруженням між головними персонажами, природними катаклізмами та неприродними катастрофами. Це, на мою думку, в авторів фільму вийшло класно. Першу половину фільму я не міг відірватися, настільки було цікавий розвиток кожної сцени. Потім відчуття притупилися, нелогічність в поведінці персонажів стала очевидною, і вже просто хотілося дочекатись відповіді на численні розкидані тут і там загадки. Але відповідь на головну загадку була настільки невиразною, що я навіть не повірив, що це і є відповідь. Здавалося, це не кінець і треба дочекатись справжньої відповіді. Ніфіга!
Фільми у Нетфлікс зараз розраховані на високоінтелектуальну публіку, яка сама в стані розгледіти весь наявний символізм та здогадатися, що автор мав на думці. Тому пхаємо в фільм рандомі сюжетні ходи, створюємо інтригу і залишаємо її напризволяще, бо головне не сюжет, а атмосфера. Глядач повинен вразитись глибиною задуму та самостійно скласти пазл, в якому бракує половини елементів. Інакше, він нічого не розуміє в сучасному мистецтві. Мабуть, так вважають в Нетфліксі. Я ж натомість вважаю, що Нетфлікс марнує величезні гроші на фільми, які подивляться один раз і в найкращому разі миттєво забудуть. А можуть і не забути. Мені от важко забути і змиритись з тим, що при купі позитивних вражень від фільму все перекреслив слабкий сюжет, і що це сталося на самому кінці, коли вже неможливо було сказати “поверніть мені мої дві години”.
“Ілюзію безпеки” треба дивитись тільки якщо вам все одно чим фільм закінчиться. Якщо наявність Джулії Робертс, Ітана Гоука та Магершала Алі — а вони насправді класно зіграли — та висока якість зйомок для вас значить більше, ніж якісний сюжет, то фільм вам сподобається. В іншому разі мені важко передбачити реакцію глядача. На IMDB фільм має рейтинг 6.8, тобто не шедевр, але й не погано. Мене ж “Ілюзія безпеки” відверто розчарувала великими обіцянками по ходу фільму та таким же пшиком у фіналі. Не рекомендую.