Міцний горішок / Die Hard

Дата публікації: 2023-12-07 12:00

Рік: 1988
Жанри: бойовик, комедія, різдвяне, трилер,
Режисер: Джон МакТірнан,
Актори: Алан Рікман, Бонні Беделія, Брюс Вілліс, Вільям Атертон, Реджинальд Велджонсон, Роберт Даві,
Країна: США,
Тривалість: 2 год. 12 хв.
Кошторис: $ 28 000 000
Касові збори: $ 140 000 000
Рейтинг IMDB: 8,2 / 10

Поліція: Увага, цей канал зарезервований лише для екстрених викликів.
Джон Макклейн: Та що ви кажете, леді! Схоже, що я замовляю піцу?

Джінні: (Розлючений, Карл розбиває стіл зі склянками) Боже. Цей чоловік виглядає справді розлюченим.
Холлі: (з надією в голосі) Він досі живий.
Джінні: Що?
Холлі: Тільки Джон може довести когось до такої люті.

Ганс Грубер: Ви справді думаєте, що у вас є шанс проти нас, містере Ковбой?
Джон Макклейн: Їппі-кі-яй, гівнюк.

“Міцний горішок” – американський бойовик 1988 року, знятий режисером Джоном МакТірнаном (“Хижак”, “Робін Гуд: принц злодіїв”, “Тринадцятий воїн”). В головних ролях зіграли Брюс Вілліс (“Кримінальне чтиво”, “П’ятий елемент”, “Армагеддон”) та Алан Рікман (“Гаррі Поттер”, “Реальна любов”, “Догма”). При бюджеті у 28 мільйонів доларів заробив понад 140 мільйонів та вважається одним з найкращих бойовиків в історії кіно. Зараз фільм займає 118-те місце у списку 250 найрейтинговіших фільмів IMDb.

На Святий Вечір поліціянт з Нью-Йорку Джон Макклейн (Брюс Вілліс) приїздить до Лос-Анджелесу, сподіваючись повернути дружину Холлі (Бонні Беделія) під час робочої вечірки. Однак місце вечірки — хмарочос Накатомі Плаза — захопила озброєна група, відрізавши від світу всіх співробітників разом з Холлі та самого Джона Макклейна. Під керівництвом зловіщого Ганса Грубера (Алан Рікман) загарбники намагаються вкрасти облігації на величезну суму грошей з підвалу будинку та з усіх сил зображують із себе терористів. І хоча спочатку це їм непогано вдається, Джон Макклейн не збирається втрачати шанс на повернення дружини через якихось головорізів та починає партизанські дії на всій території хмарочоса Накатомі Плаза.

Мені було якось дивно починати писати огляд дуже популярного фільму, якому вже стукнуло 35 років і який нібито встигли подивитись всі. Але потім я згадав про швидкість з якою зростає чисельність людства і, відповідно, кількість нових глядачів, не кожен з яких автоматично побіжить дивитись фільм вдвічі старший за себе самого. Можливо, декому з них (вас) буде цікаво довідатись що ж це за горішок і чому його ніяк не можуть забути.

Читати:  Життя на нашій планеті / Life on Our Planet

Відповідь дуже проста. “Міцний горішок” – не просто чудовий бойовик, а ще й “різдвяний фільм”. В усьому світі існує величезна індустрія “різдвяних фільмів”, яка підпорядковується своїм власним законам. Фільми цього ґатунку повинні відповідати критеріям “різдвяності”, заданим Чарльзом Дікенсом, тобто відбуватися напередодні Різдва, бути зворушливими та містити обов’язкову мораль. Конкуренція тут величезна, але якщо фільму вдасться пробитися на гору, то далі його будуть дивитись та передивлятись кожен рік. Хоча “Міцний горішок” і без різдвяності є дуже класним фільмом, але вона підняла його на недосяжний для решти бойовиків рівень.

Але навіть серед бойовиків “Міцний горішок” стоїть окремо через величезну самоіронію головного героя. До появи Брюса Вілліса в брудній майці з вічно здивованим обличчям героями бойовиків були серйозні хлопці, які мужньо виконують свою брудну справу, демонструючи величезну волю до перемоги і такого ж розміру м’язи. Арнольд Шварценеггер теж любив пожартувати на екрані, але він ніколи не перетворювався на карикатуру самого себе, навіть в комедіях. Натомість Брюс Вілліс із самого початку з іронією ставився до всіх цих подвигів, створивши зовсім новий образ героя бойовиків.

Цікаво, що спочатку сценарій фільму писали під Арнольда Шварценеґґера і він повинен був стати продовженням “Командо”, до того ж режисером фільму був Джон МакТірнан, який працював разом зі Шварценеґґером над “Хижаком”. Але Арнольд якраз вирішив спробувати себе в комедії “Близнюки” і відмовився від “Міцного горішка”. За що йому велика подяка — Брюс Вілліс отримав нагоду стати зіркою першого плану, а Арнольд Шварценеґґер довів, що може грати не тільки в бойовиках, не кажучи вже про фінансову вигоду від “Близнюків”, які принесли йому більше грошей за будь-який інший фільм.

Попри таланти Брюса Вілліса “Міцний горішок” не став би улюбленцем глядачів (я в цьому переконаний на 100%), якби в парі з ним не зіграв чудовий драматичний актор Алан Рікман. Хоча більшість глядачів знає його за роллю професора Снейпа з серії фільмів про Гаррі Поттера, Алан Рікман значно цікавіше виглядає в тому ж “Міцному горішку”, “Робін Гуді” та неперевершеній “Догмі”. Якщо ви раптом ще не дивились ці фільми, то я можу вам тільки позаздрити. Його Ганс Грубер хоча і програє екранну битву Джону Макклейну, ні в чому не поступається Брюсу Віллісу, а, можливо, і перевершує його в майстерності. Не кожному (супер)герою пощастило мати противника такого рівня. До того ж він став обличчям одного з найбільш пам’ятних кадрів в історії кіно. От тільки для Ганса Грубера це був останній кадр в його житті.

Читати:  Мавка. Лісова пісня

Інше питання, яке хвилює всіх — чому у нас фільм називається “Міцний горішок” та який зв’язок ця назва має з оригінальною “Die Hard”? Тут зіграла роль традиція називати іноземні фільми так, щоб це звучало привабливо для місцевої публіки. А також неможливість дослівного перекладу з англійської без втрати змісту певних назв. В англійській мові є прикметник diehard, що означає віддану певній справі людину, але ці два слова записані окремо – die hard – з граматичної точки зору не мають жодного сенсу, оскільки перетворюються на незрозуміле “помри важко”. Тому насправді, тут маємо справу з грою слів, яка бере відоме слово і надає йому нового значення завдяки незначній модифікації та кривавому контексту. В результаті цей вираз отримує значення “людина, яку дуже важко вбити”. Звісно, така назва не змогла б прикрасити собою фільм, тому підібрали більш колоритну фразу з тим же змістом — “міцний горішок”. І якщо вам здається, що такий переклад спотворив оригінальну назву, то подивіться що вигадали інші країни: у Фінляндії фільм називався “Через мій труп”, в Угорщині – “Віддай своє життя дорожче”, а в Польщі (ні за що не здогадаєтесь) – “Скляна пастка”. Отже “Міцний горішок” – далеко не найгірший варіант.

Прийдешні різдвяні свята — добра нагода згадати про “Міцний горішок” або подивитись його вперше. Це чудовий фільм з заплутаною історією, класним гумором та видатними акторами Брюсом Віллісом та Аланом Рікманом в розквіті сил. Навіть через 35 років після прем’єри “Міцний горішок” залишається одним з найкращих в історії бойовиків та перевершує якістю абсолютну більшість різдвяних одноденок, якими нас завалюють кожного року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *