Канк про Землю / Cunk on Earth

Дата публікації: 2023-10-29 03:54

Рік: 2022
Режисер: Чарлі Брукер,
Актори: Даян Морґан,
Тривалість: 2 год. 30 хв. (5 епізодів по 30 хв.)
Кошторис: -
Касові збори: -
Рейтинг IMDB: 8,1 / 10

“Канк про Землю” – це британський мок’юментарний телесеріал від Чарлі Брукера, відомого своєю суперпопулярною антологією “Чорне дзеркало”. У серіалі Даян Морґан виконує роль Філомени Канк, неосвіченої журналістки-дослідниці, яка раніше з’являлася у “Charlie Brooker’s Weekly Wipe” і “Канк про Велику Британію”. Прем’єра відбулася у Великій Британії 19 вересня 2022 року на BBC Two, а у Сполучених Штатах вийшов на Netflix 31 січня 2023 року. За роль у серіалі, Морган була номінована на Британську телевізійну премію Британської академії за найкращий жіночий комедійний виступ.

Серіал “Канк про Землю” складається з п’яти епізодів по 30, під час яких в традиційному для сучасних науково-популярних серіалів стилі розповідається історія планети Земля. Ми дізнаємося про те, хто винайшов цивілізацію, чи існує Великий китайський дах, як Бетховену вдалося творити будучи мертвим, якої важливої анатомічної деталі бракує “Давідові” Мікеланджело та як відомий вислів Аристотеля “танцюй так, ніби на тебе ніхто не дивиться” вплинув на життя самої Філомени Канк. В цьому їй допомагають справжні вчені, яким далеко не зразу вдається знайти відповідь на нетривіальні питання журналістки.

“Канк про Землю” не перша спроба Філомени докопатися до сутності речей, але цього разу завдяки грошам Нетфлікса пригоди Канк вийшли на новий рівень, перетворившись із місцевого британського феномена на світовий хіт. Якщо виключити звук, то можна дістати враження, що дивишся справжній історичний фільм – журналістка відвідує різноманітні історичні місця по всьому світі з чудовими ландшафтами, задається важливими для людства питаннями і ніколи не сміється, навпаки, часами вона настільки переймається темою дослідження, що не може стриматися від сліз.

Читати:  Барбі / Barbie

Це не перша і не остання пародія, але вона перевищує конкурентів майже в усьому. Режисура та операторська праця на вищому рівні, акторська гра неперевершена, питання попри свою дурнуватість містять в собі серйозні філософські початки. Настільки серйозно і розумно жартувати значно складніше, ніж вигадувати чергові комічні ситуації для ситкомів. Обмеженість Філомени настільки геніальна, що попри абсурдність її поглядів починаєш замислюватись над тим наскільки сильно вона не має рації. А може має? А може для того, щоб зрозуміти природу речей якраз і треба бути такою от Філоменою, збивати вчених з пантелику, виводити їх із звичної зони комфорту, коли вони самі почувають себе дурнями.

Цікаво, що численні вчені гості серіалу не грають за заздалегідь написаним сценарієм, а насправді намагаються дати найкращу і найточнішу відповідь на питання журналістки. Всі вони були в курсі про комедійність шоу, в якому вони беруть участь, але питання їм ніхто наперед не озвучував, а якби вони і мали перед собою якійсь текст, то акторка Даян Морґан своїми імпровізаціями все б перекреслила.

Але “Канк про Землю” – це не тільки інтерв’ю з вченими істориками, тут задіяно дуже багато різних підходів для створення комічного ефекту.
Розповідь Канк наповнена фактичними неточностями, анекдотами про уявних персонажів її особистого життя та нісенітними нонсенс-висловами. З невідомої причини основним маркером вимірювання часу у шоу є пісня “Pump Up the Jam” від Technotronic 1989 року. Кожне посилання на цей “непов’язаний з темою бельгійський техно-гімн” супроводжується приблизно 40 секундами відеокліпу кінця 80-х років із жартами про пісню. В серіалі також є майже як справжня реклама курортного готелю і інсценізація середньовічної вечері, під час якої Робін Гуд мститься за Ґендальфа.

Сама Даян Морґан, про яку я на днях згадував в огляді серіалу “По той бік життя“, дуже серйозно підійшла до своєї ролі. Вона насправді намагалася зрозуміти тему розмови прямо в кадрі, створюючи ілюзію реалістичності, нібито це не мок’юментарі, а справжній док’юментарі. Її незмінний сумний і розгублений покерфейс у мене викликав захват, тому що так довго нести таку дичину із серйозним обличчям треба дуже постаратися. Але ситуація злегка прояснилася, коли я побачив Даян Морґан в розмовах поза серіалом: вона і там сильно схожа на Філомену Канк, звісно, не своєю обмеженістю, а трагікомічною постаттю. Сама вона стверджує, що Канк на 50% це вона сама, але мені здається відсоток даяноморґановості у Канк значно вищий.

Читати:  Бандити в часі / Time Bandits

Прізвище Канк теж не з’явилося нізвідки. Воно є гумористичним поєднанням двох англійських матюків c..nt та c..ck, якими обзивають особу жіночої та чоловічої статі. Тобто, слово канк є покращеним терміном, оскільки його можна застосовувати до будь-кого. Це слово також асоціюється із загальним низьким інтелектуальним рівнем, що влучно відображає характер самої Канк.

Незважаючи на високу популярність шоу, немає жодної інформації про можливість другого сезону “Канк про Землю”. З одного боку це розчаровує, з іншого відповідає загальній тенденції серіалів про Філомену Канк. Попереднє шоу, “Канк у Великій Британії”, також було п’ятисерійним мінісеріалом, і напевно “Канк про Землю” піде тим самим шляхом. Однак ніхто не заважає в майбутньому зробити серіали на яку-небудь іншу тему, оскільки подібний підхід гарантовано привабить глядачів.

Зі свого боку однозначно рекомендую “Канк про Землю” до перегляду, з тим зауваженням, що його українська версія на Нетфліксі доступна тільки у вигляді субтитрів. А якщо ви знаєте англійську, то тим паче треба дивитися в оригіналі, щоб не втратити жодного нюансу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *