Мистецтво говорити. Таємниці ефективного спілкування

Дата публікації: 2023-12-02 12:00

Автор: Джеймс Борг
Рік: 2019

Книга “Мистецтво говорити” бізнес-консультанта та коуча-психолога Джеймса Борга — це посібник з ефективного спілкування. Вона пропонує широкий спектр порад, які теоретично можуть допомогти поліпшити свої навички публічних виступів, переговорів та повсякденного спілкування.

Книга може придатися людям з різним життєвим досвідом, хоча найбільшу користь з неї отримають новачки. Автор використовує багато прикладів з сучасного життя, посилається на наукові дослідження та наводить багато цитат, щоб проілюструвати свої тези. “Мистецтво говорити” написана в дуже легкому, неформальному стилі, а читати її можна починаючи з будь-якого місця. Просто вибираєте тему, що вас зацікавила і вперед.

Однак, деякі речі в книзі можуть відлякати серйозних читачів. Частина порад буде новою тільки для людини, що все своє життя прожила у бульбашці й немає жодного уявлення про спілкування. Інші поради є неточними, а їхній ефект є перебільшеним. Автор часто робить категоричні твердження, які не завжди підтверджуються дослідженнями. До того ж книга містить багато “води”, тобто повторюється одна і та ж думка з використанням різних прикладів. Нарешті, книга не структурована та складно зрозуміти зв’язок між її главами. 

Найприкріше, що побудова книги заважає створити цілісну картину правильного способу говорити. Список з кількох десятків корисних порад не спрацює, коли у вас виникне конкретна проблема і доведеться згадувати яка з них може придатися, а яка ні. Бракує спільного підґрунтя, яке б дозволило самому екстраполювати загальну ідею на конкретні життєві ситуації. Це і не дивно, враховуючи, що Джеймс Борг зачіпляє теми, про які написано сотні книжок, і намагається вмістити їх в три сторінки тексту.

Щодо фактичних неточностей, то одним з прикладів є “магічне правило трьох”. Автор стверджує, що використання трьох тверджень в розмовах є більш переконливим, ніж використання двох або чотирьох тверджень. При цьому він посилається на дослідження Університету Джорджтауна 2013 року. Я знайшов статтю з результатами дослідження “When Three Charms But Four Alarms” та перевірив чи дійсно в ній написано те, про що каже Джеймс Борг. Виявилося, що правило трьох є дійсним лише в певних обставинах. Наприклад, воно працює, якщо ви намагаєтеся продати пилосос, але повністю зникає, якщо ви розповідаєте другу про новий ресторан, в якому ви смачно повечеряли. У звичайній розмові сміливо використовуйте стільки позитивних тверджень, скільки хочеться. До того ж в маркетингу цей метод спрацює тільки, якщо ви звертаєтеся до недосвідченої аудиторії, яка ще не має імунітету до маркетингових штучок.

Читати:  Маус. Сповідь уцілілого

Автор також спекулює на темі протиставлення живого спілкування та спілкування за допомогою гаджетів. Він закликає відірватися від екранів і розмовляти наживо, так нібито електронне спілкування завжди є персональним вибором, а не нав’язано зовнішніми умовами. Звичайно, було б чудово мати можливість бути зі співрозмовником в одному приміщенні. Однак, реальність сучасного світу зовсім інша. Завдяки гаджетам та інтернету багато людей не тільки не обмежують себе, а навпаки розширюють кордони свого спілкування, без проблем розмовляючи з людьми з іншого кінця планети. Якщо вже писати про мистецтво говорити, то варто враховувати цей момент, а не відкидати електронне спілкування тільки тому, що воно не ідеальне.

У цілому, книга “Мистецтво говорити” може бути корисною і може допомогти вам поліпшити свої навички спілкування. Але я рекомендувати її б не став. Надто сильно впадає в око брак чіткої структури, поверхове висвітлення тем та надмірна самовпевненість автора в роздаванню порад, які гарантовано зроблять з вас майстра спілкування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *