Зоряні війни: нова надія / Star Wars: Episode IV – A New Hope

Дата публікації: 2023-06-17 12:00

Рік: 1977
Режисер: Джордж Лукас,
Актори: Алек Гіннесс, Гаррісон Форд, Девід Проуз, Джеймс Ерл Джонс, Ентоні Деніелс, Єн Макдермід, Кенні Бейкер, Керрі Фішер, Марк Гемілл, Пітер Кушінг, Пітер Мейг'ю,
Тривалість: 2 год. 1 хв.
Кошторис: $ 11 000 000
Касові збори: $ 775 398 007
Рейтинг IMDB: 8,6 / 10

Бен Обі-Ван Кенобі: Використай силу, Люк.

Штурмовик: Дайте мені побачити ваше посвідчення.
Бен Обі-Ван Кенобі: [з легким помахом руки] Вам не потрібно бачити його посвідчення.
Штурмовик: Нам не потрібно бачити його посвідчення.
Бен Обі-Ван Кенобі: Це не ті дроїди, яких ви шукаєте.
Штурмовик: це не ті дроїди, яких ми шукаємо.
Бен Обі-Ван Кенобі: Він може займатися своїми справами.
Штурмовик: Можете займатися своїми справами.
Бен Обі-Ван Кенобі: Рухайтеся.
Штурмовик: Йди… рухайся.

Хан Соло: Слухайте, ваша вельмишановність, давайте з’ясуємо одну річ. Я приймаю замовлення тільки від однієї людини: від себе.
Принцеса Лея Органа: Дивно, що ти ще живий.
[Проштовхнувшись повз Чубакку]
Принцеса Лея Органа: Хтось прибере з мого шляху цей великий килим?
Хан Соло: Жодна винагорода не варта цього.

“Зоряні війни: нова надія” (1977) є культовим фільмом, який здобув величезну популярність і став одним з найважливіших фільмів у кінематографії. Ця науково-фантастична стрічка режисера Джорджа Лукаса відкриває захоплюючу сагу “Зоряні війни”. Фільм був знятий у 1977 році і є першим епізодом серії , яка складається з дев’яти основних епізодів та декількох побічних стрічок. Він виграв декілька нагород, включаючи Оскар за найкращі візуальні ефекти.

“Зоряні війни: нова надія” розповідає історію молодого фермера Люка Скайвокера (Марк Гемілл), який випадково стає ключовою фігурою в боротьбі проти Галактичної Імперії. Разом зі своїми новими союзниками – джедаєм Обі-Ван Кенобі (Алек Гіннес), пілотом Ганом Соло (Харрісон Форд) та принцесою Леєю (Керрі Фішер), він намагається знищити Зірку Смерті, суперзброю Імперії, і повернути надію галактиці. Їм протистоїть могутній і загадковий Дарт Вейдер, в розпорядженні якого вся сила Імперії і власні надприродні здібності.

Тема фільму “Зоряні війни: нова надія” охоплює вічний протистояння Добра і Зла, нагадуючи нам про важливість вірності принципам, боротьбу зі злом та надію на перемогу навіть в безвихідних ситуаціях. Фільм змушує глядачів задуматись над питаннями моралі, справедливості та відваги, демонструючи боротьбу невеличкої групки повстанців проти великої та непереможної імперії.

Читати:  Чоловік на ім'я Отто / A Man Called Otto

Мені фільм “Зоряні війни: нова надія” дуже подобається, і я регулярно його переглядаю. Він має особливий шарм і здатність тримати увагу глядача своїм епічним сюжетом, неперевершеними спецефектами того часу та неповторною атмосферою.


“Зоряні війни: нова надія” має статус безсмертної класики, але на початку свого шляху фільм стикнувся з численними перешкодами. Джордж Лукас сам не дуже вірив в успіх картини. На відміну від свого приятеля Стівена Спілберга, який уклав з Лукасом угоду, згідно з якою він отримає 2,5% прибутку від “Зоряних воєн”, а взамін Лукас матиме таку ж частку більш перспективного фільму “Близькі контакти третього ступеня”. Багато кіностудій відмовилися від фінансування “Нової надії” і тільки “20th Century Fox” вирішила підтримати фільм і виділила 7,5 мільйонів доларів для його створення. Після успіху перших показів, копії стрічки були розіслані по всіх кінотеатрах країни, що врятувало компанію “20th Century Fox” від банкрутства. Одним із ключових моментів стала вирішальна угода Джорджа Лукаса щодо мерчандайзингу. Він згодився на зниження своєї зарплати заради повного права на продаж продуктів, пов’язаних з фільмом. Цей рішучий крок виявився надзвичайно успішним, фільм став справжнім феноменом, що змінив підхід до мерчандайзингу в кіноіндустрії назавжди, а Лукас отримав безкінечне джерело прибутку.

Одним із найбільших досягнень фільму “Зоряні війни: нова надія” є його революційні спецефекти. Навіть зараз, вони можуть здатися застарілими, але на момент виходу фільму вони були революційними. Вони створили нові стандарти для галактичних битв у космосі та змінили підхід до виробництва фільмів наукової фантастики. Зараз виглядають і застарілими і ви напевно не підете дивитися цей фільм тільки заради них. Натомість відсутність шаленої постобробки, що відшліфовує всю картинку до блиску, роблячи її гарною, але надто мультяшною, створює неповторний шарм, який насправді вартий уваги.

Ще одним важливим аспектом фільму є його унікальний світ, наповнений різноманітними культурами та істотами. Сусідство людей, великих і малих інопланетних монстрів, могутніх чарівників, що володіють силою, різноформатні роботи – це дуже вражає. Таке собі мультикультурне середовище міжпланетного масштабу, не говорячи вже про привабливість більшості оригінальних образів. Кумедні роботи C3-P0 та R2D2, потужний волохатий Чубакка, навіть моторошний Дарт Вейдер – всі вони однією своєю присутністю на екрані притягують увагу.

Читати:  Блідо-блакитне око / The Pale Blue Eye

Ще один ключ до успіху – сильна сюжетна лінія, з глибоким корінням в людській міфології. Пишучи сценарій до своєї саги, Джордж Лукас прочитав кілька книг з міфології, зокрема «Тисячеликий герой» Джозефа Кемпбелла, завдяки яким вдосконалив сценарій, підпорядкувавши його структурі мономіфу. В результаті сюжет вийшов доволі простим, якщо порівнювати з більш серйозним кіно, але він натискає на найважливіші емоції глядача. Людям хочеться саме таких історій – простий хлопець залишаючись на боці добра кидає виклик потужній злій силі і перемагає.

Персонажі фільму стали культовими, але тут вони відіграють лише функціональну роль. Нюанси їхніх особистостей за межами основних сюжетних ліній автора фільму не дуже цікавлять. Це добре розумів виконавець ролі Обі-Ван Кенобі Алек Гіннесс. Він ще до зйомок сумував через те, що глядачі запам’ятають його через невибагливу роль лицаря-джедая попри безліч інших більш складних і цікавих ролей, яких досхочу в його фільмографії. Некритичність для фільму відсутності акторської майстерності найбільш кидається в око на прикладі Люка Скайуокера. Хоча він є головним героєм фільму, гра молодого Марка Гемілла є відверто незрілою і місцями наївною. Ще впадає в око сексистська поведінка Ганса Соло, який дуже нахабно домагається принцеси Леї. В наступних фільмах він виправиться, але тут цей нібито позитивний персонаж виглядає дуже непривабливо.

Не можна оминути тему музичного оформлення, створеного видатним композитором Джоном Вілльямсом. Йому вдалося переконати Джорджа Лукаса не використовувати відомі класичні твори, а спробувати створити унікальну музику, яка б асоціювалася з далекою-далекою галактикою. Зараз навіть дивно уявляти, що в фільмі могла би бути якась інша музика, настільки ми всі звикли до музики “Зоряних воєн”.


“Зоряні війни: нова надія” – це фільм, який змінив кіноіндустрію назавжди. Він став культовим, надихнув безліч людей і продовжує захоплювати нове покоління глядачів. Це епічна історія про боротьбу Добра і Зла, пронизана цінними моральними питаннями. Я рекомендую всім, хто ще цього не зробив, подивитися цей фільм і насолодитися незабутнім пригодами в далекій-далекій галактиці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *