Дата публікації: 2023-12-28 09:00
Рік: 1946
Жанри: драма, різдвяне, фентезі,
Режисер: Френк Капра,
Актори: Б'юла Бонді, Ворд Бонд, Генрі Треверс, Ґлорія Ґрем, Джеймс Стюарт, Донна Рід, Лайонел Беррімор, Томас Мітчелл, Френк Фейлен,
Країна: США,
Тривалість: 2 год. 10 хв.
Кошторис: $ 3 180 000
Касові збори: $ 9 739 608
Рейтинг IMDB: 8,6 / 10
“Це дивовижне життя” – американська різдвяна драма режисера Френка Капри. Фільм був 5 разів номінований на Оскара і хоча не виграв жодного на сьогодні вважається одним з найкращих фільмів в історії американського кінематографа. В 1990 році “Це дивовижне життя” був обраний задля збереження в Національному реєстрі фільмів Бібліотеки Конгресу США. Головні ролі виконали володарі Оскарів Джеймс Стюарт та Донна Рід. Прем’єра фільму відбулася 20 грудня 1946 року.
Про що цей фільм?
Весь сюжет фільму побудовано навколо персонажа на ім’я Джордж Бейлі, який живе у вигаданому маленькому американському містечку Бедфорд Фолс. У різдвяний вечір він пробує вчинити самогубство, і йому це майже вдається. Але молитви близьких та друзів долинають до Раю, який вирішує втрутитись.
Зі складною місією врятувати душу Джорджа на Землю відправляється Янгол Другого Класу Кларенс Одбоді. Через свій низький янгольський статус Кларенс не має крил, але йому пообіцяли, що в разі успіху він їх обов’язково отримає. Здавалося б, що може зробити янгол без крил? Але Кларенс підходить до цього завдання творче – спочатку він знайомиться із життям Джорджа Бейлі (а разом з ним і глядачі фільму), а потім вигадує тонку маніпуляцію, здатну кардинально змінити погляди Джорджа на своє життя.
Що в фільмі добре, а що не дуже?
“Це дивовижне життя” настільки відомий фільм, що як в ньому може бути щось не дуже добрим, скажете ви. Насправді ж, спочатку публіка його не зрозуміла і фільм провалився в прокаті. Тільки в 1974 році, коли фільм стало можна показувати без необхідності оплачувати ліцензію, що вже закінчилась, “Це дивовижне життя” перетворився на різдвяну класику. Отже, навіть попри величезні заслуги для кінематографа цей фільм не є ідеальним і не зобов’язаний всім подобатись.
Моя найбільша претензія до фільму в тому, що він надто довгий, а на головний сюжетний поворот треба чекати півтори години. Чекати насправді є на що, але уявіть, що в “Різдвяній історії” Чарльза Дікенса перший дух з’являється до Скруджа лише через годину після початку. Можливо, вона не втратила б через це свій статус мати всіх різдвяних історій, але напевно не була б такою захопливою. А опис життя Джорджа Бейлі навряд чи б постраждав, якби його скоротили б на третину, і вмістили б весь фільм в 1.5 години.
Окрім того, сучасному глядачеві для адекватного сприйняття подій на екрані спочатку треба налаштуватися на стиль зйомок 80-річної давнини. До недоліків це відносити звісно не варто, оскільки “Це дивовижне життя” є типовим представником свого часу, але для деяких глядачів це може стати суттєвою перепоною. На щастя, фільм вже давно має декілька кольорових версій і чудовий український переклад, а отже нам не треба додатково напружуватись, вдивляючись в чорно-білу картинку.
Сюжет фільму можна назвати таким же хрестоматійним, як і сюжет “Різдвяної історії”. В обох випадках головний герой дізнається щось таке важливе про життя, що з ним стається справжнє різдвяне диво. Не знаю чи існували до фільму “Це дивовижне життя” інші фільми, сюжети яких базувались на формулі “не таке багатство, як вірне братство” та на ідеї побачити, яким би був світ, якби ти не народився, але зараз цією думкою вже нікого не здивуєш. Через це він втрачає частку інтриги, але приваблює можливістю подивитись одну з перших реалізацій цієї ідеї.
Оскільки я є фанатом фільмів “Назад у майбутнє”, то тут я не міг не помітити відразу кількох знайомих моментів. По-перше, зовнішній вигляд Бедфорд Фолс дуже нагадує Гілл-Веллі – всі ці крамнички та кав’ярні на центральній вулиці, і навіть є натяк на парк. По-друге, район Лайон Істейт, де живе Марті, дуже нагадує Бейлі Парк, який побудував Джордж Бейлі. По-третє, ідея про світ, в якому все змінилось на гірше, використана в другій частині “Назад у майбутнє”. Нарешті, сам цей поганий світ так само переповнений пабами, притонами та борделями, а керує ним найбільш огидний і цинічний персонаж. Тобто, навіть не знаючи про це, я вже давно познайомився з найцікавішим сюжетним ходом фільму “Це дивовижне життя”.
Загалом фільм дивитися легко і приємно – сюжет насичений різноманітними цікавими подіями, а акторська гра не викликає негативних емоцій, хоча і захоплення теж. Стилістика фільму та спецефекти відповідають своєму часу і повністю виправдовують очікування. А якщо ви раптом ніколи не дивились американських фільмів 40-х років минулого століття, то “Це дивовижне життя” є добрим кандидатом, щоб почати це робити.
Чи варто дивитись цей фільм?
“Це дивовижне життя” є класикою американського кінематографа та чудовим різдвяним фільмом. Він розважить цікавою історією та перекаже важливу мораль, про яку варто пам’ятати дорослим і дітям. Хоча він трохи затягнутий, але його все одно приємно дивитися, і якщо ви не проти фільмів 40-х років минулого століття, то обов’язково подивіться його на свята.