Дата публікації: 2023-06-16 12:00
Рік: 1939
Жанри: музичне, пригоди, фентезі,
Режисер: Віктор Флемінг,
Актори: Берт Лар, Біллі Берк, Джек Гейлі, Джуді Гарленд, Клара Бландік, Маргарет Гемілтон, Рей Болгер, Френк Морган, Чарлі Грейпвін,
Країна: США,
Тривалість: 1 год. 42 хв.
Кошторис: $ 2 777 000
Касові збори: $ 25 637 669
Рейтинг IMDB: 8,1 / 10
Дороті: Тото, у мене таке відчуття, що ми більше не в Канзасі.
Дороті: Як ти можеш говорити, якщо у тебе немає мозку?
Опудало: Не знаю! Але деякі люди без розуму страшно багато говорять, чи не так?
Дороті: Так, я думаю, ти маєш рацію.
Чарівник країни Оз: Не звертайте уваги на того чоловіка за завісою.
Дороті: Немає кращого місця, ніж дім!
“Чарівник країни Оз” – американський кінофільм-мюзикл, що здобув неймовірну популярність з моменту свого випуску у 1939 році. Режисер Віктор Флемінг створив неймовірну екранізацію однойменної книги Френка Баума, яка затьмарила оригінальну історію і продовжує зачаровувати глядачів упродовж багатьох десятиліть.
Основна тема фільму “Чарівник країни Оз” – це пригода та пошук істинного щастя та впевненості у собі. Дороті, невдоволена життям на фермі, намагається знайти своє місце в цьому світі. Опудало мріє, щоб замість соломи у нього з’явилися справжні мізки, Залізний Дроворуб мріє про серце, а Боягузливий Лев марить хоробрістю. І як в кожній добрій історії щастя знаходиться не зовсім там, де його шукають.
Мені було дуже цікаво познайомитись з цим шедевром кінематографу, який, враховуючи рік виходу, справляє саме таке враження. До того ж, у фільмі лунає одна з найвідоміших в кіноісторії пісень “Над веселкою” (Over the rainbow).
Фільм розповідає про пригоди дівчинки Дороті Гейл (Джуді Гарленд), яка із рідного Канзасу потрапляє до фантастичної країни Оз, куди її занесло шалене торнадо. Щоб повернутися додому, вона збирає команду незвичайних друзів – Опудало (Рей Болгер), Залізного Дроворуба (Джек Гейлі) та Боягузливого Лева (Берт Лар) – і разом вони вирушають у пошуках Чарівника країни Оз (Френк Морган), який, віриться, здатен виконати будь-яке бажання. Їм постійно намагається завадити підступна Відьма Заходу (Маргарет Гемілтон), створюючи безліч перешкод.
На відміну від книги, де в реальному світі майже нічого цікавого не відбувається, у фільмі “Чарівник країни Оз” події із життя Дороті на фермі є дуже важливою частиною сюжету. Вони не тільки майстерно доповнюють оригінальну історію, але й надають їй більш глибокого сенсу. В дитинстві я дуже любив читати радянську адаптацію книги Френка Баума, яка майже повністю повторює оригінал, і мушу сказати, що попри неканонічність фільму я зовсім не був ним розчарований. Насправді, фільмова історія є більш цікавою, а закладені в неї думки перетворюють дитячу казку на оповідання, яким можуть насолоджуватись і дорослі.
Для сучасного глядача фільм буде видаватися наївним, але його все одно цікаво дивитись. Окрім захоплюючого сюжету, він вирізняється великою кількістю чудових костюмів та декорацій, які ідеально пасували б до театральної вистави, та чудовим музичним супроводом. Щоправда, треба враховувати, що за жанром це мюзикл. Відповідно, співати герої будуть за першої-ліпшої нагоди, а це все-таки може дратувати. Я, поглушавши пару перших музичних номерів, решту просто перемотував, оскільки цей аспект мені не був настільки цікавим. На щастя, вже на самому початку фільму звучить пісня “Над веселкою” (Over the rainbow).
У фільмі дуже добре видно майстерність режисера і його здатність створювати захоплюючі сцени та персонажів. Візуально фільм вражає своєю чарівністю та величністю. Початкова частина у чорно-білому форматі переходить до яскравого кольору, коли Дороті потрапляє до країни Оз, за рахунок контрасту із сірими буднями Канзасу створюючи неповторну атмосферу. Хоча спецефекти того часу можуть здатися наївними для сучасного глядача, вони відповідають естетиці 1939 року та додають фільму особливого шарму.
“Чарівник країни Оз” не був першим кольоровим фільмом, але він одним з перших довів, що використання кольорової плівки може суттєво збагатити враження від картини. Відповідно, всі яскраві кольори, що ми бачимо на екрані існували на знімальному майданчику. Наприклад, в сцені з конем багатьох кольорів використали трьох різних тварин, кожну з яких розфарбували в окремий колір. Для цього використали порошок на основі смачного желе, який коні намагалися злизати із себе.
Приємно вразила гра головних акторів, кожен з яких зробив все можливе, щоб їхні персонажі вийшли цікавими і на довго залишились в пам’яті глядачів. І це враховуючи доволі прості, як на сьогоднішній день, костюми, в які одягнули Опудало, Залізного Дроворуба та Боягузливого Льва. Вся трійця мені дуже сподобалась. Також чудово відіграв Френк Морган, який виконав роль не тільки Чарівника країни Оз, але й ще кількох персонажів. Нарешті, Джуді Гарленд настільки чудово виступила, що після виходу цього фільму отримала міжнародне визнання, незважаючи на вік – на той момент юній зірці було лише 17 років.
Усе це робить “Чарівник країни Оз” неповторним шедевром кінематографу, який залишається актуальним і захоплюючим навіть через багато років після його випуску. Це варто побачити і почути не лише шанувальникам мюзиклів, а й усім, хто хоче зануритися у світ магії та пригод.