Космічні яйця / Spaceballs

Дата публікації: 2023-06-13 12:00

Рік: 1987
Жанри: комедія, пригоди, сатира,
Режисер: Мел Брукс,
Актори: Білл Пуллман, Дафні Зуніґа, Джоан Ріверз, Джон Кенді, Джордж Вайнер, Дік ван Паттен, Мел Брукс, Рік Мораніс,
Країна: США,
Тривалість: 1 год. 36 хв.
Кошторис: $ 22 700 000
Касові збори: $ 38 100 000
Рейтинг IMDB: 7,1 / 10

Йогурт: Нехай Шварц буде з тобою!

Лорд Темний Шолом: Я колишній сусід по кімнаті двоюрідного брата, племінника брата твого батька.

Лонстар: Так ким це робить нас один для одного?

Лорд Темний Шолом: Зовсім ніким.

У 1987 році режисер і сценарист Мел Брукс випустив фільм “Космічні яйця”, який став справжньою культовою класикою, хоча і не відразу. “Космічні яйця” (Spaceballs) – це науково-фантастична комедія, створена на основі найпопулярніших фільмів жанру, зокрема культової трилогії “Зоряні війни” Джорджа Лукаса. Це типовий фільм Мела Брукса з його фірмовим гумором, який полягає на доведенню до абсурду ключових ситуацій з інших фантастичних і не тільки блокбастерів, таких як “Стар Трек”, “Планета мавп”, “Чужий” та фільми про Індіану Джонса. В головних ролях тут виступають чудові актори, включаючи самого Мела Брукса, Білла Пуллмана, Дафні Зуніґа, Діка ван Паттена. Але найбільш пам’ятні герої вийшли у Джона Кенді (Барф) та Ріка Мораніса (Темний Шолом).

Сюжет фільму розповідає про пригоди космічного авантюриста-невдахи Лонстара та його незграбного напарника Барфа, які повинні зупинити Лорда Темного Шолома в його зловісному задумі викрасти принцесу Веспу та привласнити все повітря з її планети Друїдії. Одночасно з порятунком світу Лонстар намагається завоювати серце принцеси, яка зовсім не мріє віддати своє кохання першому-ліпшому космічному пройдисвіту.

Я дивився “Космічні яйця” багато років тому і боявся, що зараз він буде виглядати надто застаріло та примітивно. Нічого подібного! Попри прості спецефекти його талановите поєднання наукової фантастики, комедії та пародії робить свою справу. Може це і на найкраща комедія всіх часів, але вона варта того, щоб до неї повертатись.

Читати:  Евакуація 2 / Extraction 2

Вам обов’язково треба подивитись “Космічні яйця”, якщо ви любите жанр космічної фантастики, але вам бракує свіжого погляду на нього. Хоча фільм і вийшов більше 30 років тому, а візуальні спецефекти не вражали навіть на той час, він все одно примудряється додавати нових ноток до жанру. Можливо, вам будуть знайомі жарти з цього фільму через їхню загальну популярність, але завжди добре повернутися до першоджерела.

Оскільки Мел Брукс ніколи не задовольняється простим висміюванням відомих блокбастерів, а намагається створити цікаву історію навіть в жанрі пародії, то і цього разу ми бачимо оригінальний сюжет, за розвитком якого цікаво спостерігати. Тим більше, що в “Космічних яйцях” все трохи більш складне, ніж здається на перший погляд. Головний герой Лонстар втілює одночасно і Люка Скайуокера і Ганса Соло, а майстер Йогурт з його знаменитим “Нехай Шварц буде з тобою” є пародією не тільки на Йоду, але й на Чарівника країни Оз. Мені здається, це дозволяє не тільки створити щось унікальне, але й подивитися на вже відомих персонажів та їхню мотивацію під новим кутом. Наприклад, якщо Йогурт зміг навчити Лонстара сили Шварцу, будучи несправжнім чарівником, так само, як це зробив Чарівник країни Оз, то чи дійсно оригінальний Йода володів якоюсь “Силою”? Може, як і в класичному фільмі про пригоди Дороті, вся сила була в правильно налаштованих мізках і тільки?

Акторська гра в “Космічних яйцях” через театральність постановки вимагала особливої самовіддачі, якою найбільше вирізнявся Рік Мораніс в ролі Лорда Темного Шолома. Маленький зріст та велика закомплексованість призводила до регулярних істерик, в яких Мораніс відривався на повну. Іншою справжньою зіркою фільму є Джон Кенді в ролі помічника Лонстара Барфа (пародія на Чубакку), але назвіть мені фільм з Джоном Кенді, в якому він не виблискував. Навіть невеличку роль в фільмі “Один вдома” він перетворив на бенефіс одного актора, а тут вже йому було де розгорнутись. Шкода, що Мелу Бруксу не вдалося вмовити більш відомих акторів зіграти самого Лонстара. Хоча він мав сподівання, що це буде Том Круз або Том Генкс, в результаті роль дісталася маловідомому на той момент актору Біллу Пуллману. Як для новачка він зіграв цілком пристойно, але все одно хотілося б побачити когось з тих двох зірок. Впевнений, фільм від цього тільки б виграв.

Читати:  В'язниця 77 / Modelo 77

Окремо хочеться зазначити чудову атмосферу, яку вдалося створити Мелу Бруксу. Попри відсутність вражаючих спецефектів, фільм ідеально зображує атмосферу науково-фантастичних фільмів тих років, експлуатуючи відомі елементи різних франшиз і сміючись з цього поєднання. Ще варто відзначити чудовий саундтрек, в якому присутньо достатньо волохатого року 80-х років. Зараз цей стиль знову можна часто зустріти в кінохітах.

Фільм “Космічні яйця” залишив значний вплив на культуру, особливо в жанрі комедії. Він став класичним прикладом фільму, що пародіює відомі науково-фантастичні твори, які здобули широку популярність серед глядачів. Він зробив вагомий вклад у розвиток гумористичного жанру, демонструючи абсурдність, сатиричність та іронію через кращі традиції комедійного мистецтва. Він інспірував подальші фільми та телевізійні шоу, які використовували подібний підхід до пародіювання відомих кіношедеврів. Багато посилань на фільм “Космічні яйця” можна знайти в популярній культурі, включаючи меми, цитати та алюзії до його сцен і персонажів. Фільм став основою для виникнення нових фанатських спільнот і обговорень в Інтернеті, що підтверджує його статус культового явища.


“Космічні яйця” – це культова комедія, яка не залишить вас байдужим. Можливо, ви її полюбите, можливо, зненавидите, але точно ви будете її пам’ятати. “Космічні яйця” мають свій унікальний стиль, через який він став насправді культовим. Я рекомендую його всім, хто любить абсурдний гумор, якісні пародії на відомі блокбастери, талановиту гру акторів та характерну атмосферу космічних опер 80-х років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *