Дата публікації: 2023-12-02 12:00
Автор: Джеймс Борг
Рік: 2019
Книга “Мистецтво говорити” бізнес-консультанта та коуча-психолога Джеймса Борга — це посібник з ефективного спілкування. Вона пропонує широкий спектр порад, які теоретично можуть допомогти поліпшити свої навички публічних виступів, переговорів та повсякденного спілкування.
Книга може придатися людям з різним життєвим досвідом, хоча найбільшу користь з неї отримають новачки. Автор використовує багато прикладів з сучасного життя, посилається на наукові дослідження та наводить багато цитат, щоб проілюструвати свої тези. “Мистецтво говорити” написана в дуже легкому, неформальному стилі, а читати її можна починаючи з будь-якого місця. Просто вибираєте тему, що вас зацікавила і вперед.
Однак, деякі речі в книзі можуть відлякати серйозних читачів. Частина порад буде новою тільки для людини, що все своє життя прожила у бульбашці й немає жодного уявлення про спілкування. Інші поради є неточними, а їхній ефект є перебільшеним. Автор часто робить категоричні твердження, які не завжди підтверджуються дослідженнями. До того ж книга містить багато “води”, тобто повторюється одна і та ж думка з використанням різних прикладів. Нарешті, книга не структурована та складно зрозуміти зв’язок між її главами.
Найприкріше, що побудова книги заважає створити цілісну картину правильного способу говорити. Список з кількох десятків корисних порад не спрацює, коли у вас виникне конкретна проблема і доведеться згадувати яка з них може придатися, а яка ні. Бракує спільного підґрунтя, яке б дозволило самому екстраполювати загальну ідею на конкретні життєві ситуації. Це і не дивно, враховуючи, що Джеймс Борг зачіпляє теми, про які написано сотні книжок, і намагається вмістити їх в три сторінки тексту.
Щодо фактичних неточностей, то одним з прикладів є “магічне правило трьох”. Автор стверджує, що використання трьох тверджень в розмовах є більш переконливим, ніж використання двох або чотирьох тверджень. При цьому він посилається на дослідження Університету Джорджтауна 2013 року. Я знайшов статтю з результатами дослідження “When Three Charms But Four Alarms” та перевірив чи дійсно в ній написано те, про що каже Джеймс Борг. Виявилося, що правило трьох є дійсним лише в певних обставинах. Наприклад, воно працює, якщо ви намагаєтеся продати пилосос, але повністю зникає, якщо ви розповідаєте другу про новий ресторан, в якому ви смачно повечеряли. У звичайній розмові сміливо використовуйте стільки позитивних тверджень, скільки хочеться. До того ж в маркетингу цей метод спрацює тільки, якщо ви звертаєтеся до недосвідченої аудиторії, яка ще не має імунітету до маркетингових штучок.
Автор також спекулює на темі протиставлення живого спілкування та спілкування за допомогою гаджетів. Він закликає відірватися від екранів і розмовляти наживо, так нібито електронне спілкування завжди є персональним вибором, а не нав’язано зовнішніми умовами. Звичайно, було б чудово мати можливість бути зі співрозмовником в одному приміщенні. Однак, реальність сучасного світу зовсім інша. Завдяки гаджетам та інтернету багато людей не тільки не обмежують себе, а навпаки розширюють кордони свого спілкування, без проблем розмовляючи з людьми з іншого кінця планети. Якщо вже писати про мистецтво говорити, то варто враховувати цей момент, а не відкидати електронне спілкування тільки тому, що воно не ідеальне.
У цілому, книга “Мистецтво говорити” може бути корисною і може допомогти вам поліпшити свої навички спілкування. Але я рекомендувати її б не став. Надто сильно впадає в око брак чіткої структури, поверхове висвітлення тем та надмірна самовпевненість автора в роздаванню порад, які гарантовано зроблять з вас майстра спілкування.