Троль / Troll

Дата публікації: 2023-01-22 12:00

Рік: 2022
Режисер: Руар Утеуг,
Актори: Аннеке фон дер Ліппе, Б'ярне Х'єлде, Гард Б. Ейдсволд, Денніс Сторгой, Ерік Воренхолт, Іне Марі Вільманн, Кароліна Вікторія Слеттенг Гарванг, Кім Фальк, Мадс Сьоґорд Петтерсен, Пол Річард Лундербі, Фрідтьов Сохайм, Хьюго Мікал Скор, Юсуф Туш Ібра,
Тривалість: 1 год. 41 хв.
Кошторис: -
Касові збори: - (стрімінг Netflix)
Рейтинг IMDB: 5,8 / 10

В норвезьких горах будівля чергового тунелю пробуджує величезного троля, який спочатку нищить тунель, а потім подорожує до столиці Норвегії Осло. Уряд на чолі з прем’єркою Беріт Моберг (Аннеке фон дер Ліппе) швидко розуміє, що в інструкціях про тролів нічого немає, і викликає на допомогу палеонтологіню Нору Тідеманн (Іне Марі Вільманн), яка щойно знайшла скелет доісторичного чудовиська (а як же інакше?). Нора – пані важкого характеру і за нею потрібен догляд, який доручено раднику прем’єрки Андреасу Ісаксону (Кім Фальк). Андреас захоплюється фантастикою і навіть пише книжку про дивні, але не дуже зрозумілі речі, тож з Норою вони швидко знаходять спільну мову. До них приєднується капітан армії Кріс Холм (Мадс Сьоґорд Петтерсен), який здійснює оперативне командування місією по нейтралізації чудиська.

Навіть поєднавши зусилля ця трійця не в стані зрозуміти з чим вони борються, тому Нора вирішує звернутися по допомогу до батька Тобіаса (Гард Б. Ейдсволд), з яким вона щоправда вже багато років не розмовляє. Колись давно, коли Нора ще була дівчинкою, він розповідав їй про величезних тролів, що живуть в норвезьких горах. Нора навіть на якусь мить побачила їхні потворні пики на гірському хребті. Але потім швидко виросла, перестала вірити в казки і своєму батькові. У батька взагалі життя не склалося через віру в тролів – він втратив посаду професора, і його навіть запроторили до психлікарні. Але звідти він вибрався, живе на відлюдді і лякає гостей відсутністю штанів. Тим не менш його знання саме зараз стали в нагоді і він долучився до групи борців з тролями.

Читати:  Привид у броні / Ghost in the Shell

Далі на нас чекає багато різних подій, уявлення про які сучасний глядач вже має з численних фільмів про Ґодзіллу і подібних їй монстрів. Просто цього разу все відбувається в мальовничій Норвегії, а роль потвори грає величезний троль. Тож про сюжет ми з самого початку маємо доволі непогане уявлення – він зовсім неоригінальний. Персонажі теж шаблонні і їх поведінку легко впізнати і передбачити. Питання тільки в тому, як все це знято. Якщо коротко, то знято якісно.

Сценарій написано грамотно, дія закручується і розкручується, не даючи відірватися від екрану ні на хвилину. Нічого геніального в сценарії немає, але і рівень він тримає високий протягом всього фільму. Під час перегляду я навіть заздрив цьому рівню. Чому норвежці можуть, а українці постійно провалюються в цій компоненті і потім змушені виправдовувати невдалий сценарій різними притягнутими за вуха аргументами?

Серед акторів можу відзначити Кіма Фалька, який зобразив трохи не від світу цього радника прем’єр-міністерки (цікаво, як він такий став радником), і Гарда Ейдсволда, що зіграв “божевільного” батька Нори. Обидва персонажа доволі дивні, тож там був простір для творчості. Решта ролей була на рівні, я навіть зможу згадати пару обличь, але ніякої видатної гри там не було.

Ще фільм рясно приправлено жартами і комедійними ситуаціями, які іноді доволі смішні, але суттєво знижують драматизм ситуації. Все-таки, у вас легендарне створіння повернулося в сучасний світ. З такої зав’язки можна було б витиснути багато чого, але автори пішли шляхом найменшого спротиву, залучаючи максимально багато голівудщини.

На мій погляд, найбільшу цінність “Троль” матиме саме для Норвегії. Українці його, можливо, теж з інтересом подивляться, але ми не зможемо оцінити всіх нюансів і у нас не буде національної гордості через сучасну екранізацію народних легенд. Тільки норвежці будуть обсмоктувати деталі будівництва тунелю і сперечатися через логістичні навички кам’яного монстра. Я не знаю, чи будуть норвежці влаштовувати срачі на тему “з красивої народної легенди зробили тупий голлівудський фільм, тепер я не зможу дивитися в очі моїм британським друзям!!!”, але українці точно б влаштували. Ну у нас на це буде багато часу після виходу “Мавка. Лісова пісня”.

Читати:  Стюарт: життя задом наперед / Stuart: A Life Backwards

В цілому ж, “Троль” справляє враження фільму, знятого за лекалами голлівудських блокбастерів. Він дуже простий для розуміння і складається з тих самих компонентів, тому його легко і приємно дивитися. Але окрім норвезької атмосфери і скандинавської міфології він абсолютно нічим не вирізняється серед сонму подібних йому фільмів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *