Аватар / Avatar

Дата публікації: 2023-01-01 12:00

Рік: 2009
Режисер: Джеймс Кемерон,
Актори: Джованні Рібізі, Джоел Мур, Зої Салдана, Мішель Родрігес, Сем Вортінгтон, Стівен Ленг,
Тривалість: 2 год. 42 хв.
Кошторис: $ 237 000 000
Касові збори: $ 2 790 000 000
Рейтинг IMDB: 7,9 / 10

Виходу “Аватара” в 2009-му році чекали всі – по-перше, це була перша режисерська праця Джеймса Кемерона за 12 років, з часів “Титаніка”, по-друге, Джеймс Кемерон знімає тільки блокбастери (Термінатор, Чужі, Безодня, Термінатор-2, Правдива брехня, Титанік), нарешті, нам обіцяли світ створений повністю за допомоги комп’ютерної графіки. Ми очікували, якщо і не шедевр всіх часів і народів, то принаймні революцію в світі кіно.

Так і сталося. Світ планети Пандора вражає грандіозністю і детальністю пророблення. Дивні тендітні створіння, чарівні рослини, страшні хижаки в урочистій розмальовці, плаваючи в повітрі скелі, нарешті, сам народ на’ві були зображені з увагою і любов’ю. Складається враження, що Кемерон за гроші платників податків кінокомпанії “Двадцяте століття Фокс” створював дивовижну Пандору для самого себе. За бажання “Аватар” можна дивитися як науково-популярний фільм – його насправді можна довго вивчати і в ньому можна загрузнути. Деякі глядачі настільки захопилися Пандорою, що необхідність повертатися у реальний світ доводила їх до депресії.

З часу виходу “Аватар” з’явилося багато стрічок, які теж демонстрували нам чудернацькі світи, не менш ефектні, ніж Пандора, тож можливо нинішній глядач не зрозуміє, чому “Аватар” такий унікальний. І якщо оцінювати його тільки за якістю графіки, то він цілком матиме рацію. А як що до історії?

Сюжет фільму теж в різних варіаціях зустрічався раніше багаторазово. Це доволі стандартна історія про те, як люди брутально захоплюють землю, населену менш розвиненими з точки зору колонізаторів істотами. Перевага в технологіях дозволяє їм не зважати на місцеве населення і поводитися на нових землях, як боги. Несправедливістю ситуації переймається простий солдафон і стає на бік ображених тубільців. І, звичайно, закохується в найгарнішу місцеву дівчину. В Америці це миттєво викликає асоціації із боротьбою між європейськими колонізаторами та місцевими індіанцями, але насправді в історії людства подібні речі відбуваються весь час.

Читати:  Без глазурі / Unfrosted

Видатну акторську гру в цьому фільмі теж важко розгледіти, особливо за “аватарами” – емоції хоча і передані максимально повно, але все одно ми дивимося на маски, а не на обличчя акторів, і це суттєво знижує реалістичність. Та в цьому фільмі це і не дуже важливо – відверто бездарної гри немає, а решту витягне неймовірна картинка, власне, заради неї все і створювалося.

Справжньою родзинкою була поява “аватара” – штучного гібрида тіл на’ві і людей для дослідження планети. Аватар створювався з використанням ДНК конкретної людини, яка потім могла ним керувати, зливаючися з місцевим населенням. Цікаво, що через синій колір шкіри на’ві і, як наслідок, “аватарів” в народі слово “аватар” отримало зовсім інше значення – людина, що любить хильнути.

Ідея “аватара” разом з революційною на той час картинкою, детально створеним світом Пандори і неймовірно гарною історією кохання (бо на Пандорі все неймовірно гарне) – ті компоненти, що дозволили “Аватару” стати культовим фільмом і зібрати неймовірні майже 3 мільярди доларів в прокаті. Це добрий аргумент на те, щоб хоча б раз подивитися фільм. Зауважу, що той самий рецепт було використано в продовженні “Аватар: Шлях води”.

“Аватар” – культовий фільм, що свого часу полонив мільйони сердець. Він розширив нашу уяву про те, яким фантастично гарним може бути сучасне кіно, і надихнув на появу безлічі послідовників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *