Фільм “Сам удома” по сотому разу на свята дивитимуться цілими родинами. Він давно став різдвяною класикою і через звичку йому пробачають різні неприємні речі. З роками навіть ті глядачі, хто спочатку не був в захваті від фільму, підкорилися суспільній традиції і в більшості перестали помічати речі, які їх раніше дратували. Але це не значить, що так зробили всі, і що неприємності з фільму “Сам удома” магічним чином випарувалися. Все залишилося на своїх місцях і сьогодні я спробую пояснити, які саме моменти найбільше дратують глядачів. І не просто дратують, а до сверблячки! Тож, якщо колись зустрінете дивака, який не поділятиме загального захоплення кмітливістю Кевіна, не будьте до нього надмірно суворі. Можливо, у нього для цього є вагомі причини.
Зміст
Родина ненависників
Забудькуватість та погане ставлення родини до Кевіна стали ключовим сюжетним рушієм, без якого не було б самого фільму. Але зверхність, байдужість, лицемірство його родичів та абсолютна несправедливість, коли маленького хлопчика зробили цапом відбувайлом, декому перекреслила будь-яке задоволення від перегляду. І ніхто не залишився покараним!
Казкова заможність
Необмежені фінансові можливості родини Кевіна та нескінченні запаси усього необхідного для створення пасток в грандіозному будинку можуть викликати не тільки захоплення, але й огиду. Нам пропонують поспівчувати на перший погляд пересічній родині, але більшості сімей до родини Маккалістерів, як до Місяця рачки. Багаті, відомо, теж плачуть, та не змушуйте бідних плакати разом з ними – вони з різних світів. І тим більше не тоді, коли всі навколо ненавидять Кевіна.
Нахабна усмішка Кевіна
На початку фільму глядачі співчувають Кевіну, а пізніше радіють кмітливості, з якою він поконав двох дорослих дядьків. Та за цим висуванням восьмирічного хлопчика на перший план не можливо приховати його самозакохану егоїстичність. Звісно, оточений він теж не янголами, і можна тільки уявити в якого монстра виросте ця дитина, у якої повно бабла і відсутня любов близьких. Там де одні бачать впевненість і натуральне бажання захищати власний дім, інші також зауважують зверхність і відірваність від реальності, які ніколи нічим добрим не закінчуються.
Різдвяний садизм
За рівнем жорстокості стпвлення родини до Кевіна, а потім й Кевіна до “Мокрих бандитів” фільм перевершує всі очікування від різдвяної комедії. Ми давно звикли, що “Сам удома” є таким собі ігровим варіантом “Тома і Джеррі”, та все ж не всі можуть прийняти насилля і злість там, де вони не є абсолютно потрібними. Тим більше в різдвяній казці, і тим більше з таким задоволенням, яке очевидно приносить Кевіну знущання з бандитів. Це не просте відстоювання своєї правоти, це якась тваринна жага зробити іншому якомога боляче.
Батьки-нарциси
Садизм Кевіна “самого удома” природно випливає з поведінки його батьків – яку ще дитину могли виховати батьки, які відправляють своїх дітей до другого класу, а самі летять першим? І якщо мама потім рефлексує з того, що вони забули дитину вдома, то решта родини на чолі з батьком (!), не бачить в цій ситуації жодної своєї провини і абсолютно не переймається долею забутої вдома дитини.
“Сам удома” – не є різдвяним фільмом
Події фільму відбуваються на Різдво, але з таким же успіхом це могло статися під час будь-яких свят, коли цілий район багатіїв виїхав на відпочинок. В фільмі мало прив’язки до Різдва, але є абсолютно несумісна зі святом жорстокість, яка буквально вітає в повітрі. Поки продовжують точитися бурхливі дискусії про те, чи є “Міцний горішок” різдвяним фільмом, таке ж саме питання треба задати щодо “Сам удома”.
Що далі?
Попри все, не тільки на перші фільми серії є великий попит. З роками продовжують з’являтися все нові продовження. На сьогодні знято 6 фільмів франшизи: “Сам удома” (1990), “Сам удома 2: Загублений у Нью-Йорку” (1992), “Сам удома 3” (1997), “Сам удома 4” (2002), “Сам удома 5: Святкове пограбування” (2012), “Сам удома 6” (2021).
Тільки в перших двох фільмах “Сам удома” (1990) та “Сам удома 2: Загублений у Нью-Йорку” (1992) зіграли зірки франшизи Маколей Калкін (Кевін), Джо Пеші (Гері), Деніел Стерн (Марвін), Кетрін О’Гара (Мати Кевіна) та Джон Герд (Батько Кевіна). Також перші два фільми пов’язані спільною історією родини Маккалістерів.
Третій фільм 1997 року вже ніяк не пов’язаний з родиною Маккалістерів. В четвертому фільмі 2002 року вони знову з’являються, але у виконанні нових акторів. А п’ятий фільм “Сам удома 5: Святкове пограбування” (2012) знову розповідає зовсім іншу історію.
А останній фільм “Сам удома 6” (2021), хоча, як і попередній, не пов’язаний з родиною Маккалістерів, відзначився тим, що в ньому з’являється поліціянт Базз Маккалістер, брат Кевіна, у виконанні того ж самого актора з перших двох фільмів Девіна Ретрея.