Дата публікації: 2024-04-20 02:00
Рік: 1996
Жанри: анімація, комедія, пригоди,
Режисер: Майк Джадж,
Актори: Брюс Вілліс, Девід Леттерман, Демі Мур, Клоріс Лічмен, Майк Джадж, Роберт Стек,
Країна: США,
Тривалість: 1 год. 21 хв.
Кошторис: $ 12 000 000
Касові збори: $ 63 100 000
Рейтинг IMDB: 6,8 / 10
“Бівіс і Батт-Хед кінчають Америку” (Beavis and Butt-Head Do America) – американський анімаційний гумористичний фільм, заснований на культовому телевізійному серіалі 90-х “Бівіс і Батт-Хед”. Автором ідеї, сценаристом, режисером та актором озвучки став Майк Джадж. Серед інших акторів – Брюс Вілліс, Демі Мур, Роберт Стек, Клоріс Лічмен та Девід Леттерман. Прем’єра в США відбулася 20 грудня 1996 року.
Сюжет
Неймовірно примітивні підлітки Бівіс і Батт-Хед внаслідок пограбування залишаються без улюбленого телевізора. Організм, що вимагає наступної дози розваг, змушує їх відправитись на пошуки нового апарата (г-г..г він сказав “апарата”). По дорозі вони зустрічають небезпечного, але дуже п’яного злочинця Мадді (Брюс Вілліс), який приймає їх за найманців, що погодились вбити його дружину Даллас (Демі Мур). Отримавши наказ “кінчити” Даллас і потрактувавши його на свій власний надто збуджений спосіб Бівіс і Батт-Хед відправляються на пошуки привабливої дружини Мадді з дуже великими сподіваннями, які становлять весь сенс їхнього життя. Проте виявилось, що Даллас шукають ще й державні спецслужби на чолі з агентом Флеммінгом (Роберт Стек), які намагаються знайти вкрадену ампулу з біологічною зброєю.
Пара вступних слів
В 90-х роках я не дивився “Бівіса і Батт-Хеда” через позірну тупість серіалу і його обмежену доступність. Тільки зараз в пошуках смішних серіалів знову звернув на нього увагу. На щастя Ютюб має багато коротких відео з нових серій, сюжет і гумор яких не поступаються більш відомим зараз серіалам. Отже, якщо ви нічого не знаєте про них, то пошукайте і подивіться – це круто.
Далі я пішов дивитись повноцінні серії “Бівіса і Батт-Хеда” і там найбільшою проблемою є надмірно великий час, присвячений коментуванню інших відео. Можливо, в 90-х, коли на кожний епізод чекали цілий тиждень, все разом сприймалось добре, але зараз коментарі виглядають недоречними, хочеться подивитись головну історію без перешкод. І тут на допомогу приходять повнометражні фільми, яких на сьогодні знято 2 штуки:
– “Бівіс і Батт-Хед кінчають Америку” (Beavis and Butt-Head Do America, 1996)
– “Бівіс і Батт-Хед кінчають Всесвіт” (Beavis and Butt-Head Do the Universe, 2022)
Цей огляд власне про перший з цих двох фільмів, який мені настільки сподобався, що тепер я дуже сподіваюсь, що двома фільмами Майк Джадж не обмежиться.
Ім’я Майка Джаджа я давно чув тут і там, але тепер склав цілий пазл і зацінив скільки крутого він зробив за кар’єру. Окрім “Бівіса і Батт-Хеда” він зняв одну з найкращих комедій “Офісний простір” (1999), не таку класну, але пророчу комедію “Ідіократія” (2006), а ще шикарний серіал “Кремнієва долина” (2014-2019). Важко повірити, що все це зробила одна й та сама людина.
Що тут добре, а що не дуже
“Бівіс і Батт-Хед кінчають Америку” можна спокійно порівняти з пригодами Френка Дребіна в “Голому пістолеті”, іншими фільмами з Леслі Нільсеном 90-х (“Помилково звинувачений” та “Невинищений шпигун”) або з подорожжю Ллойда та Гері в фільмі “Тупий та ще тупіший”. Останній фільм має найбільше схожих моментів, бо головними персонажами теж є пара неймовірно тупих приятелів. Всі ці персонажі суттєво відрізняються і халепи трапляються з ними по-різному, але врешті-решт все це дуже смішні комедії про недолугих чоловіків, які попри все виходять сухими з води. Шкода, що я так пізно відкрив для себе “Бівіса з Батт-Хедом”, але тим приємніше насолодитись цим гумором вперше.
Закиди щодо низькопробного гумору тут не працюють. Хоча в фільмі достатньо жартів про “анус”, “кінчити”, “цицьки” та інші захоплюючі для Бівіса з Батт-Хедом теми, сюжет не крутиться навколо них, а наявність такого змісту логічно пояснюється віком та характерами персонажів і виглядає цілком природно. Бівіс і Батт-Хед як уособлення своєї соціальної групи не можуть бути іншими, тому нема сенсу нарікати на їхнє специфічне сприйняття світу. Тим більше, що з нього виникає більшість комічних ситуацій.
Забавно бачити, як підлітки в усьому бачать “дупи”, “члени” і таке подібне. І це не завжди очевидно. Заклик до Батт-Хеда залишити кабіну пілота або “cockpit” викликає очевидну реакцію Батт-Хеда “він сказав cock (член)”. Але я не зразу дотумкав, як у фразі вчителя “нам не потрібен телевізор, щоб нас розважати (entertain us)” вони побачили “анус” (anus), а, одначе він там був.
Тупість головних персонажів додатково викриває невеликі інтелектуальні здібності і більшості інших персонажів. Крутий, але незграбний злочинець Мадді, гарна і впевнена в собі Даллас, суворий агент Флеммінг, законослухняний ветеран двох воєн Том Андерсон кожен по-своєму не може впоратись з Бівісом і Батт-Хедом, які навіть не намагаються нікого перехитрувати. “Бівіс і Батт-Хед кінчають Америку” містить дуже багато сатиричних моментів, відкриваючи недолугість не тільки окремих персонажів, а суспільства вцілому.
З агентом Флеммінгом пов’язаний ще один прикольний жарт з грою слів, який українською взагалі неможливо перекласти. В ньому Флеммінг вимагає від підлеглого, щоб той говорив грамотно, як це повинен робити федеральний агент, і не закінчував речення прийменником. Проблема в тому, що речення закінчувалось відразу двома прийменниками, і якщо один з них можна було перемістити в середину речення, то переміщення другого перетворило фразу на нісенітницю. Тим не менш підлеглий був вимушений серйозним тоном її вимовити, бо так вимагав шеф. Ще смішніше те, що Флеммінга озвучував Роберт Стек, який свого часу допомагав Теду Страйкеру посадити літак в іншій культовій комедії “Аероплан!” (1980). Залишу цю розмову тут без перекладу:
Agent Bork: Chief, you know that guy whose camper they were whacking off in?
Agent Fleming: Bork, you’re a Federal Agent. You represent the United States government. Never end a sentence with a preposition.
Agent Bork: Oh, uh… You know that guy in whose camper they… I mean, that guy off in whose camper they were whacking?
У фільму чудовий саундтрек, на якому можна почути “Ред Хот Чілі Пепперс”, Оззі Озборна, No Doubt, LL Cool J, AC/DC, White Zombie і навіть Енгельберта Гампердінка з піснею “Лесбійська чайка”. А початкові титри минають під пісню Айзека Гейза (Шеф з “Південного Парку”) “Два крутих хлопця”, присвячену персонально Бівісу і Батт-Хеду. Пишучи цей текст я ще два рази прослухав цю підбірку і скажу, що вона класна навіть сама по собі, без фільму.
Єдине, що мені не сподобалося, в цьому фільмі, це його довжина – 81 хвилина! Що це таке? Якщо прибрати титри, то залишається трошки більше однієї години. Це дуже мало для такого класного фільму.
“Бівіс і Батт-Хед кінчають Америку” виявився ще й комерційно успішним, чого я від нього ніяк не очікував, враховуючи специфіку головних персонажів. Але в момент появи на екранах в грудні 1996 року цей фільм став найбільш успішним фільмом серед всіх фільмів, що виходили в грудні, зібравши в перший вікенд 20 мільйонів доларів. І це при кошторисі в 12 мільйонів! Загалом же фільм зібрав в 5 разів більше свого бюджету. Дуже круто і дуже дивно, що при цьому на IMDb фільм має рейтинг всього 6.8. Мабуть, це пояснюється тим, що можливість оцінювати фільми на IMDb з’явилась тільки через 10 років після виходу фільму і більшість прихильників просто полінувалася проголосувати. Як би що, я свою десяточку йому поставив.
Дивитись чи ні?
“Бівіс і Батт-Хед кінчають Америку” – один з найкращих комедійних фільмів, який обов’язково треба дивитись і передивлятись. Це чудова комедія з класним гумором, який складається з захоплюючої суміші низькопробного підліткового гумору і соціальної сатири, відомими зірками в ролях і з шикарним саундтреком.