Подорож письменника: міфологічна структура для письменників

Дата публікації: 2023-05-25 08:50

Автор: Крістофер Воґлер
Рік: 2007

“Подорож письменника” або “Подорож сценариста” Крістофера Воґлера, якщо враховувати контекст кіноіндустрії, для якої книга була написана, є популярним підручником для написання сценаріїв фільмів. Основна ідея книги полягає в тому, що більшість історій, і не тільки в кіно, підпорядкована певний структурі оповідання, а головні персонажі історії належать до конкретних архетипів, які виконують стандартні функції. В книзі проводяться паралелі між сучасними історіями і стародавніми міфами і стверджується, що будь-яка історія, навіть найсучасніша, має міфічну структуру зі своїми героями і викликами.

“Подорож письменника” не є повністю самостійним твором, вона виросла на ґрунті іншої книги “Тисячоликий герой” американського міфолога і релігієзнавця Джозефа Кемпбелла. Саме Кемпбелл у 1949-му році першим спробував знайти приховану структуру в мистецтві оповідання історій. Він впровадив термін “мономіф” або “подорож героя” – загальний шаблон, за яким вибудовуються міфи всіх народів світу. Я пробував читати “Тисячоликого героя” і мушу сказати, що це дуже нелегка справа. Ідеї закладені в книгу є грандіозними, але спосіб викладання матеріалу збиває з пантелику. Стиль письма дуже пафосний і заплутаний. Для розуміння написаного навіть в сусідніх параграфах постійно треба повертатися назад і перечитувати текст. Натомість Воґлер написав свою книгу максимально простою мовою, зрозумілою навіть для неспеціаліста. Він творчо опрацював ідеї Кемпбелла, спростив алгоритм “подорожі героя” так, щоб він дозволяв краще охоплювати більшу кількість історій і фактично перетворив філософський трактат на підручник для письменників і сценаристів. 


Якщо коротко описати ідею “подорожі героя”, то вона складається з фіксованого набору етапів подорожі і фіксованого набору архетипів персонажів. У Кемпбелла обидва списки були більшими, але Воґлер зробив їх більш простими і зрозумілими. Кожен етап і кожен архетип в книзі має власний розділ з детальним поясненням і прикладами з відомих фільмів.

Етапи подорожі:

  1. Звичайний світ – герой живе звичним життям.
  2. Поклик до пригоди – подія, з якої починається подорож.
  3. Відмова від поклику – герой вагається приймати поклик чи ні.
  4. Зустріч з наставником (ментором) – герой отримує необхідну для початку пригоди допомогу.
  5. Перетинаючи перший поріг – герой повністю віддається пригоді.
  6. Випробування, союзники та вороги – герой досліджує новий світ, стикається з випробуванням, знаходить друзів та ворогів.
  7. Наближення до найпотаємнішої печери – герой наближається до центру історії та нового світу.
  8. Випробування – герой стикається з найбільшим випробуванням, переживає смерть та відродження.
  9. Нагорода – герой відчуває наслідки переживання смерті.
  10. Дорога назад – герой повертається у звичайний світ або прямує до кінцевого пункту призначення.
  11. Воскресіння – герой переживає останній момент смерті і воскресіння, щоб повністю очиститись при поверненні до звичайного світу.
  12. Повернення з еліксиром – герой повертається з чимсь, що допоможе покращити звичайний світ.
Читати:  Навздогін за ворогом

Архетипи персонажів:

  1. Герой – той, хто готовий пожертвувати своїми потребами заради інших.
  2. Ментор – всі персонажі, які навчають і захищають героїв і дарують їм подарунки.
  3. Охоронець порогу – грізна постать, яку можна подолати.
  4. Вісник – кидає герою новий виклик.
  5. Той, що змінює форму – постійно змінюється з точки зору героя.
  6. Тінь – представляє енергію темної сторони.
  7. Союзник – подорожує з героєм у цій подорожі, виконуючи різноманітні функції.
  8. Спритник (трикстер) – втілює енергію пустощів і бажання змін.

Може здаватися, що намагання всунути всі історії в одну логічну структуру притягнуто за вуха. В це насправді важко повірити, враховуючи тисячі років існування мистецтва оповідання і велику кількість неподібних до себе народів. У відповідь на свої сумніви спробуйте проаналізувати будь-який улюблений фільм і зрозуміти, чи можна його описати відповідно до теорії “подорожі героя”. Це не обов’язково буде легким завданням. Одні твори ідеально вписуються в запропоновану схему, оскільки вони містять всі описані в книзі елементи. В інших творах певні елементи відсунуті на другий план або взагалі проігноровані. Головний герой може бути антигероєм, відмова від виклику може тривати пару секунд, а функцію ментора може виконувати не конкретний персонаж, а цілий всесвіт. Структура “подорожі героя” передбачає величезне різноманіття можливостей її реалізації. Як говорить автор книги Крістофер Воґлер “подорож героя” не є формулою. Це алгоритм, який містить всі ключові елементи для архетипової історії, і тільки від автора залежить яким чином він буде перетворений на конкретне оповідання.


Як приклад аналізу наведу розбір першого фільму про Джона Рембо “Перша кров”. Він є більш складним з цієї точки зору, ніж два наступні фільми, які ідеально лягають на канву “подорожі героя”. Але тим не менш, і в ньому, примружившись, можна побачити всі ті елементи, які описує Воґлер в своїй книзі.

  1. Звичайний світ – Рембо (герой) подорожує країною.
  2. Поклик до пригоди – Шериф (вісник) не пускає Рембо до свого маленького містечка. Рембо може погодитись і продовжити свою мандрівку, а може кинути виклик шерифові і увійти до містечка.
  3. Відмова від поклику – На мить Рембо замислюється над тим, щоб продовжити подорож, але вибирає кинути виклик.
  4. Зустріч з наставником (ментором) – цей етап пропущено, але пізніше ми знайомимось з полковником Трауманом (ментор), який задовго до цього приготував Рембо до подібного виклику.
  5. Перетинаючи перший поріг –  Рембо повертається до міста.
  6. Випробування, союзники та вороги –  Шериф (охоронець порогу) арештовує Рембо і відвозить до поліцейської дільниці. З’являються нові персонажі, дехто захоплюється Рембо, дехто ненавидить. Інший ворог Рембо – його посттравматичний синдром. Його випробувують стандартними поліцейськими процедурами, виконаними з надмірною жорсткокістю. Сержан Арт Галт (ворог, трикстер) поводиться найбільш неадекватно, провокуючи Рембо на дурні вчинки. В результаті Рембо втікає в гори.
  7. Наближення до найпотаємнішої печери – В горах Рембо демонструє свої навики виживання, але все ще готовий припинити боротьбу. Шериф (ворог) скаженіє через смерть свого колеги і вирішує спіймати Рембо за будь-яку ціну.
  8. Випробування – Повномасштабне полювання на Рембо, яке закінчується вистрілом з гранатомету по печері, де переховується Рембо. Всі думають, що Рембо загинув. Полковник Трауман (союзник) намагається покращити становище Рембо, але йому не вдається.
  9. Нагорода –  Але Рембо не тільки не загинув, але й отримав нагороду – всі думають, що він мертвий.
  10. Дорога назад – Рембо продирається крізь печери і опиняється на волі.
  11. Воскресіння –  Рембо повертається до містечка і перемагає шерифа.
  12. Повернення з еліксіром – Рембо здається поліції і подорож закінчується. Еліксіром може бути його відсутність в історії – глядач співчуває герою, якого ніхто не розуміє, і змінює своє ставлення до ветеранів війни.
Читати:  Не годуйте мавпу! Як вийти із замкнутого кола неспокою та тривоги

Припускаю, що результат аналізу може бути іншим, тобто що фільм можна поділити на 12 етапів в інший спосіб, а 8 архетипів можна по іншому розподілити між персонажами. Та найголовніше, що це в принципі можна зробити і що такий аналіз дозволяє краще зрозуміти сенс і призначення окремих подій в фільмі.


Українською мовою “Подорож письменника” вперше буде опубліковано видавництвом ArtHuss в 2023 році. На разі на сайті видавництва приймаються передзамовлення на книгу. Основою для українського видання послужила ювілейна редакція, присвячена 25-річчю книги.

Натомість, якщо ви наважитесь познайомитись з книгою Кемпбелла “Тисячеликий герой”, то це вже можна зробити. Перший переклад було зроблено ще в 1999-му році, а передрук здійснило видання Terra Incognito в 2020-му році. Хоча я б все-таки дочекався виходу книги Воґлера і тільки після її прочитання звернувся до Кемпбелла з подробицями, якщо вони вас зацікавлять.


Книгу “Подорож письменника” варто прочитати не тільки тим, хто створює історії, але й тим, хто їх споживає: читачам, глядачам, слухачам. Письменникам вона може допомогти зробити свій твір більш привабливим і зрозумілим, а споживачам дає в руки потужний інструмент аналізу, завдяки якому вони зможуть не просто висловити свої враження від історії, але й аргументувати свою точку зору. Ви зможете зрозуміти навіщо в історії з’являється конкретна сцена чи персонаж, яку функцію вони виконують і як впливають на сприйняття цілої історії. А якщо спробувати спроектувати “подорож героя” на власне життя, то можна багато цікавого довідатись і про самого себе. Я читав відгуки людей, яким це допомогло прояснити деякі власні проблеми, і сам можу підтвердити, що текст книги має подібний ефект на свідомість. Але навіть і без цього “Подорож письменника” є чудовою книгою, яку легко і приємно читати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *