Єретик / Heretic

Дата публікації: 2024-12-26 10:35

Рік: 2024
Жанри: горор, трилер,
Режисер: Браян Вудс, Скотт Бек,
Актори: Г'ю Ґрант, Софі Тетчер, Хлоя Іст,
Країна: США,
Тривалість: 1 год. 51 хв.
Кошторис: $ 10 000 000
Касові збори: $ 44 500 000
Рейтинг IMDB: 7,1 / 10

Фільм “Єретик” мене надзвичайно вразив попри те, що я думав, що я добре підготувався до перегляду, і він не зможе мене нічим вразити. Я очікував гарантованого задоволення, але не сюрпризів. Проте, виявилося, що “Єретик” є дуже цікавим фільмом завдяки відразу декільком аспектам. Хоча ім’я Г’ю Ґранта називають першим в цьому списку (і я теж не буду оригінальничати), своїм успіхом фільм може завдячувати не тільки йому. Та про все по черзі.

Бенефіс Г’ю Ґранта

Передусім, “Єретик” насправді може називатися бенефісом Г’ю Ґранта в його новому образі. Насправді нинішній образ Ґранта новим є тільки для тих, хто пропустив останні п’ять років його кар’єри: ще в 2019 році він зіграв дуже слизького і неприємного папараці в фільмі “Джентльмени” (рецензія на фільм). Хоча там Г’ю Ґрант ще не лякав і не мав так багато екранного часу, як в фільмі “Єретик”, та вже тоді було видно, що образ романтичного коханця з “Реальної любові” і подібних фільмів залишився в далекому минулому. Потім ще були “Операція Фортуна” та “Підземелля та дракони”, і ось нарешті актор дочекався головної ролі, якою скористався по повній. Так, що для багатьох став справжнім відкриттям. Ну краще пізно, ніж ніколи.

Цікаво, що для досягнення моторошного ефекту ані Ґранту, ані режисерам не знадобилося застосовувати якісь спеціальні прийоми. Ґ’ю продовжував посміхатися своєю широкою посмішкою, тривожна музика не підказувала глядачам кожну хвилину, що ось зараз треба боятися (як це часто буває в не дуже якісних трилерах і горорах). Все виглядало доволі натурально і буденно – тим дивнішим було усвідомлювати, що перегляд фільму викликає неприємні відчуття. Цього вдалося досягти, застосовуючи дуже делікатні натяки на небезпечність ситуації. При цьому персонаж Ґранта не припиняв переконувати своїх віз-а-ві в тому, що все добре і боятися нема чого. Що ворог не він, а організована релігія, підступність якої він зараз розкладе по поличках. Просто як російська пропаганда.

Трилер в замкненому просторі

Замкнений простір, в якому відбуваються події, з одного боку обмежувала можливі варіанти розвитку сюжету, а з іншого підсилювала до нього інтерес. “Єретик” далеко не унікальний в цьому плані, згадайте хоча б класичний психологічний трилер “Слідчий” (1972) або його однойменний римейк 2007 року; обидва з Майклом Кейном. В усіх випадках режисерам вдалося використати кінематографічні можливості достатньо добре, щоб фільм не нагадував театральну п’єсу, хоча і не можна сказати, добре це чи ні. В кожному разі реалізація задуму вийшла чудовою.

Тут реально було цікаво дивитися за кожним рухом персонажів і пробувати вгадати, що ж вони зроблять наступне. Досягалося це численними словесними маніпуляціями персонажа Ґранта, які розмивали кордони реальності. Не можна сказати, що його міркування про релігію були якимось великим одкровенням, проте все разом – майстерні діалоги, крута операторська робота, класна акторська гра – справляло незабутнє враження і тримало в постійній напрузі.

Псевдорелігійні маніпуляції

Тема релігії є основною темою фільму і навіть винесена в його назву. Проте, після перегляду не залишається враження, що це було тут найважливішим. Значно більше враження справляє моторошний образ Ґранта та вправність, з якою він дурив двох недосвідчених проповідниць. Звісно, кожен запам’ятає тираду про монополію та пісню Creep, та вони не є ключовими в цьому фільмі, бо і без них там достатньо маніпуляцій, а згадані тиради, чесно кажучи, не є особливо переконливими. Якщо хочете справжніх псевдорелігійних маніпуляцій, то подивіться фільм “Догма” (1999). А тут попри гучну назву “Єретик” можна уявити маніпуляції на якусь зовсім іншу тему без втрати якості для фільму.

Переконлива гра Хлої Іст

За видатною фігурою Г’ю Ґранта легко забути про те, що йому протистояли дві молоді акторки: Софі Тетчер та Хлоя Іст. За сюжетом персонаж Хлої Іст виявляється головним героєм фільму, який переживає духовну трансформацію відповідно до “подорожі героя”. Тому саме ця акторка отримала найбільший шанс заявити про себе, яким скористалася по повній. Вона починає як невинне ягнятко, що довірливо прямує у відкриту пащу злого вовка (Ґранта), а закінчує побитою, покусаною, та все ж повною рішучості боротися за власне життя. Можливо тут більша заслуга гарних сценарію та режисури, але, здається, акторка теж добряче постаралася і заслуговує на окрему відзнаку. Тим більше, що вона не загубилася на фоні самого Г’ю Ґранта.

Висновок

Фільм “Єретик” сподобається всім любителям психологічних трилерів з елементами горору. Та і як він може не сподобатися, коли у нього захопливий сценарій, чудова режисура і шикарна акторська гра. І я кажу не тільки про моторошного Г’ю Ґранта, який знаходиться на піку нового етапу своєї кар’єри. Єдине що не очікуйте великих релігійних одкровень – попри свою назву “Єретик” більше експлуатує тему релігії для розвитку сюжету, ніж реально її досліджує. Але мені це не завадило отримати величезне враження від перегляду цього чудового фільму. Рекомендую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *