Серіал “Острів мільярдерів” / Milliardærøya

Дата публікації: 2024-09-15 03:03

Рік: 2024
Жанри: драма,
Режисер: Анне Бьорнстад, Ейліф Скодвін,
Актори: Аксель Боюм, Бьорн Сундквіст, Каре Конради, Одджир Тьюн, Пол Андерс Нордві, Рагне Гранде, Свейн Роджер Карлсен, Тріне Вігген, Франк Кьосас, Хілл Джейсон,
Країна: Норвегія,
Тривалість: 4.5 год. (6 епізодів по ~ 45 хв.)
Кошторис: -
Касові збори: - (стрімінґ Нетфлікс)
Рейтинг IMDB: 5,9 / 10

Серіал “Острів мільярдерів” – норвезька бізнес-драма шоураннерів Анне Бьорнстад та Ейліф Скодвін. Актори: Тріне Вігген, Свейн Роджер Карлсен, Рагне Гранде, Хілл Джейсон, Пол Андерс Нордві, Каре Конради, Одджир Тьюн, Бьорн Сундквіст, Франк Кьосас, Аксель Боюм та інші. Дата виходу – 12 вересня 2024 року.

Сюжет

Історія розповідає про двох найбільших норвезьких виробників лосося, якими керують ворожі родини. Все ускладнюється, коли одна з компаній наблизилась впритул до поглинання іншої. Це дало б їй право стати одноосібним лідером в галузі. В бій вступають три покоління кожної родини, витягуючи на світ темне минуле та власні упередження.

Автори

Керівниками проектами стали норвезький дует Анне Бьорнстад та Ейліф Скодвін. На їхньому рахунку перший оригінальний серіал Нетфлікс кримінал “Ліллехаммер” (2012-2014) та фантастичний серіал “Прибульці з минулого” (2019-2021). Обидва серіали мають високий рейтинг, а другий я навіть дивився і можу сказати, що це насправді дуже цікава праця. Серіал “Острів мільярдерів” за манерою зйомок дуже його нагадує, хоча, звісно, жодної фантастики в ньому немає.

Чому така назва?

Назва “Острів мільярдерів” може створити хибні очікування, що ми побачимо тропічний острів, населений дуже заможними та ексцентричними людьми. Відірваними від життя пересічних смертних. Хоча деякі з цих речей насправді присутні в серіалі, загальний настрій тут зовсім інший.

Мільярдерами тут називають 2 родини, що володіють найбільшими рибними компаніями Норвегії. Це зовсім не американські мільярдери і схожість з персонажами іншої бізнес-драми “Спадкоємці” дуже незначна. Проте, великі гроші в них є, тож формально вони мільярдери. Принаймні в місцевій валюті.

“Острів” в назві виникає з того, що події серіалу відбуваються на норвезькому острові Фрея. Щоправда, довкола багато інших острів, а також відоме норвезьке місто Тронгейм. З картинки на екрані не дуже очевидно, що персонажі знаходяться на острові. Вони постійно пересуваються туди-сюди, використовуючи мальовничі дороги через численні проливи. Іноді навіть опиняються в Тронгеймі. Але живуть та займаються рибним бізнесом вони на острові Фрея. Звідси й назва.

Рибний бізнес

В серіалі “Острів мільярдерів” багато згадок про деталі вирощування лосося з точки зору ставлення до тварин. Хоча для керівників обох компаній це питання знаходиться в почесному передостанньому місці в списку пріоритетів, нам дають зрозуміти, що там все дуже не добре. Але без особливих подробиць – їх могло би бути більше.

Проте показують місця вирощування лосося. У традиційних Меєрів це старожитні бетонні морські споруди – страхітливі акваріуми, побудовані просто в морі. А у новомодних Ланге – величезні футуристичні рибні сітки, в кожній з яких знаходиться по кілька десятків осіб. Цікаво, що коли за сюжетом частина цієї риби опиняється на волі, то це оголошують екологічною проблемою, та обіцяють нагороду за відлов небажаної риби в сусідніх проливах та фьордах.

Про винахід ролів з лососем читайте в цьому дописі: “Острів мільярдерів” та винахід ролів з лососем

Про сюжет та персонажів

Серіал вміло використовує ідею бізнес-поглинання, щоб показати темні та світлі сторони усіх персонажів. Темні, звісно, переважають, і однозначно добрих персонажів тут взагалі немає. Виявляється, що далеко не завжди жага прибутку є головною рушійною силою. Міжперсональні конфлікти тут мають значно більшу вагу. Через це події серіалу стають дуже близькими до пересічної людини, яка відчуває ті ж самі емоції, і поводиться так само нелогічно.

В центрі подій дві компанії: “Марлакс” під керуванням родини Ланге та “Меєр Фьордбрук” – родинний бізнес Меєрів.

Меєри зовсім не схожі на мільярдерів. Їхній патріарх Ґерт Меєр (Свейн Рогер Карлсен) разом з родинним будинком застряг у минулому і не може найти спільної мови навіть з продавцем кави на заправці. Його дружина (Елізабет Матесон) з паралізованою мовою прикута до інвалідного візка. Вона є мовчазним свідком інтриг, що відбуваються в її будинку, та збирає сили, щоб вчинити найважливіший ВЧИНОК. Донька Тріне (Ганне Скілле Рейтан) від свого чоловіка довідується про майбутнє поглинання і намагається дискредитувати зверхніх керівників “Марлакса”. В її завзяття одразу віриш, бо на відміну від розніженої родини Ланге така жінка може не тільки керувати компанією, але й самотужки обробляти туші диких оленів.

Натомість Ланге насолоджуються всіма перевагами свого статусу. Живуть вони в шикарній новобудові з мальовничим краєвидом, для 15-річної доньки доставляють на власному гелікоптері зірку кей-попу, а син пробиває собі кар’єру голівудської зірки. Але й у них не все гладко. Мати та керівник компанії Юлі Ланге (Тріне Вігген) тримає все під залізним контролем, її безхребетний чоловік є абсолютно безпорадним в серйозних справах, старша донька Емі (Рагне Гранде) ніяк не може зачати дитину зі своїм чоловіком, майбутню голівудську зірку щойно вирізали із фільму, а молодша донька не може знайти собі хлопця, бо всі називають її принцесою.

Враження – як це зроблено

Якщо сказати коротко, то “Острів мільярдерів” – це повна протилежність серіалу “Ідеальна пара” в плані режисури. Тут відсутня штучність притаманна голівудським драмам, попри те, що в обох серіалах є дуже заможні родини. Дуже мало шаблонних фраз і дуже багато простих людських емоцій, які з’являються саме тоді, коли персонажі повинні їх відчувати, а не коли авторам серіалу за розкладом знадобилося натиснути на кнопку “емоції глядача”.

В анонсі я писав про подібність до серіалу “Міст”, а зараз ще й згадав про зробленого в тому ж ключі “Прибульців з минулого”. Хоча це дуже нерепрезентативна вибірка, бо я скандинавських серіалів я дивився небагато, але поки що вони в середньому значно випереджають середній американський серіал (яким в цьому прикладі є “Ідеальна пара”) за якістю художнього виконання.

Не можна промовчати про вражаючі норвезькі краєвиди з їхніми островами, проливами, традиційною на сучасною архітектурою. На все це дуже приємно дивитися і виникає враження, що серіал знімали в якомусь заповіднику, куди зазвичай людей не пускають. Хоча наявність будівель прямо свідчить про протилежне, але ландшафт настільки гарний, що про це постійно забуваєш. Але гарні краєвиди можна побачити не тільки в цьому серіалі та не всім вдається при цьому поєднати їх з якісною режисурою та акторською грою.

Не знаю як скандинавам це вдається, та в кожному з їхніх серіалів я бачив багато колоритних персонажів. Значно більше, ніж в американських серіалах. “Острів мільярдерів” в цьому плані не є винятком. Ґерт Меєр, його донька, Юлі Ланге, її донька та онуки, більшість решти персонажів мають яскравий та унікальний характер, немов вогники різних кольорів. Вони ясно світять, приваблюють увагу, але при наближенні можуть сильно опалити. Добре спостерігати за ними з безпечної відстані.

Висновок

Серіал “Острів мільярдерів” є чудовою новою працею норвезького дуету Анне Бьорнстад та Ейліфа Скодвіна, які до цього створили кримінальний серіал “Ліллехаммер” (2012-2014) та фантастичний серіал “Прибульці з минулого” (2019-2021). Поглинання однієї норвезької рибної компанії іншою показано через почуття, упередженості та особисту неприязнь головних героїв. Кілька сюжетних ліній майстерно переплітаються, щоб разом підвести до вражаючого фіналу. Серіал є високоякісним представником скандинавського кінематографа, обов’язковим для перегляду всім шанувальникам жанру та якісного кіно.

Оцініть серіал “Острів мільярдерів”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *