Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке

Дата публікації: 2022-09-27 12:00

Рік: 2019
Жанри: історичне, пригоди, фентезі,
Режисер: Михайло Костров,
Актори: Арам Арзуманян, Володимир Задніпровський, Григорій Бакланов, Діана Розовлян, Костянтин Лінартович, Леся Самаєва, Олександр Пожарський,
Країна: Україна,
Тривалість: 1 год. 42 хв.
Кошторис: ₴ 32 000 000
Касові збори: ₴ 9 642 000
Рейтинг IMDB: 7,0 / 10

 Батьки молодого козака Семена (Григорій Бакланов) відправляють його на війну, де він миттєво провокує бій, в якому гине кілька козаків. Святий Петро хоче забрати їхні душі до Раю, але втручається Чорт (Олександр Пожарський) і провокує Петра на заклад: якщо утримає в Пеклі хоч одного козака до Різдва, то козацькому роду прийде кінець, інакше ж козаки пануватимуть вічно, а сам Чорт буде жити з жінкою та тещею.

Вибір боронити долю козаків падає на Семена, і далі розповідається про те, як правдами і неправдами Семен разом із батьком (Костянтин Лінартович), домовиком (Арам Арзуманян), шинкарем Лейбою (Володимир Задніпровський) та відьмою (Діана Розовлян) порається із цим завданням. В цьому Семену також допомагають козацька кмітливість, магічні чари та людська щирість. Все як в справжній добрій Різдвяній казці.


Дуже складно оцінювати цей фільм. З одного боку хочеться похвалити появу картини з цікавим для свого жанру сюжетом, особливо враховуючи майже повну відсутність альтернативи. З іншого, численні недоліки заважають на кожному кроці. Та все ж я спробую.

Передусім, скажу що фільм треба дивитися тим, хто шукає доброї повнометражної казки про козаків та чортів. Найкраще сприймати його навіть не як фільм, а як великобюджетний спектакль, де головний наголос робиться не на спецефекти, а на саму історію. Костюми та декорації, як для казки, цілком пристойні і добре виконують свою головну роль – дають уявлення про місце і час дії та показують нам колоритних персонажів. Не згоден з деякими критиками, які стверджують, що це ознака «шароварщини» та «вишиватництва». Шановне панство, це ж не серйозне кіно, а казка. Тут все спрощується до знайомих образів та символів.

Не шукайте в «Пекельній Хоругві» історичної точності або реалістичності. По-перше, це не той жанр, а по-друге, це зовсім не той бюджет. Можете заперечити, що «Володар Перстнів» теж казка, але там реалізм пре із усіх дір. Ну в такому разі фільм би коштував на 32 мільйони гривень, а 32 мільйони доларів (щонайменше). І краще мати такий фільм-спектакль, ніж не мати нічого.

Та все ж і за такі гроші можна було отримати кращий результат, якби доопрацювати діалоги. Весь фільм мене не покидало враження, що розмов непропорційно мало по відношенню до дії. Перед тим, як герой вимовить свою репліку, він повинен всіма доступними способами показати, що він вагається, збирається з думками, нарешті наважується і в цей час стає нецікаво, оскільки вже зрозуміло що буде далі, бо він вже зіграв свою репліку мовчки. Було б значно краще, якби подібних пантомім було поменше, а дії побільше. Підвищений динамізм приховав би й жахливу акторську гру, якої нажаль в цьому фільмі не бракує. А так глядач по цей бік екрана не може дочекатися закінчення чергової сцени, в якій все й так зрозуміло, а актори по той бік екрана витискають із себе нікому не потрібні і не дуже переконливі емоції.

Хочу окремо сказати про Чорта – він постійно переграє, і це дуже дратує. Навіть для казки він надто пафосний. До того ж його манера розмови змушує напружуватись через постійну зміну темпу і сили голосу: мерехтливе шепотіння переходить до гучної пафосної кінцівки буквально за секунди. Зрозуміло, що Чорт має відрізнятися від людських персонажів, та все ж повинна бути якась гармонія між ними. Натомість складається враження, що його вставили сюди із зовсім іншого фільму.

Сценарій був створений Сашком Лірником на основі його ж казки «Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід». Літературність першоджерела дається взнаки – історія добре скомпонована, має чіткий посил і попри вади фільмової реалізації не відпускає від екрану.

В підсумку маємо непоганий фільм-спектакль для сімейного перегляду. Попри затягнуті сцени, дуже прості спецефекти та часами слабку акторську гру, він демонструє нам цікаву патріотичну історію з мораллю та колоритними образами. Щоправда, відверто бісить Чорт. Але можливо чорт і повинен бісити? Хто знає …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *